Hoppa till innehåll

Testat: Laserkikaren Nikon Coolshot 80 VR

I varje nummer av Svensk Golf testas ny utrustning som också betygsätts.

Svensk Golf

Vi tycker: Med sin gedigna kunskap från kameratillverkning har Nikon länge producerat laserkikare för golfbruk med bra optik. Nya Coolshot 80 VR introducerar en intressant ny teknologi för att göra det lättare att träffa målet med laserstrålen, även om du är skakig på handen.

VR-teknologin bygger på en slags tröghet i rörelsen, ungefär som när du sänker känsligheten på pekplattan på din dator, och gör det märkbart lättare att stadigt sikta mot önskat mål. 

Avståndsmätare gör spelet långsammare?

Välkommet är också Locked On-funktionen som indikerar när du träffat det närmast liggande objektet framför dig, oftast flaggan, och inte exempelvis skogen bakom.

Tekniken fungerar, men ger inte lika bekväm direkt återkoppling som exempelvis Bushnells vibrations-indikation av samma sak. Med all ny teknologi är prislappen hög, men det här är en kikare som absolut tål att jämföras med Bushnell och Leupolds vassare modeller.

Pris: 4 500 kr. 

Betyg:4 av 5.

Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.