Hoppa till innehåll

TaylorMades nya wedgar skapade med hjälp av proffsen

För att skapa TaylorMades nya wedgar lyssnade företaget på några av sina proffsspelare. På så sätt har man skapat en wedge som passar för världseliten, men tanken är att de då även fungerar för oss glada amatörer. När de helt nya TaylorMade 2017 Milled Grind-wedgarna väl var gjorda valde företaget att inte handslipa sulorna, utan att … <a href="https://www.svenskgolf.se/artiklar/taylormades-nya-wedgar-skapade-med-hjalp-av-proffsen/">Continued</a>

Jesper Johansson

För att skapa TaylorMades nya wedgar lyssnade företaget på några av sina proffsspelare. På så sätt har man skapat en wedge som passar för världseliten, men tanken är att de då även fungerar för oss glada amatörer.

När de helt nya TaylorMade 2017 Milled Grind-wedgarna väl var gjorda valde företaget att inte handslipa sulorna, utan att göra det med en maskin. Anledningen är att man då får exakt samma resultat varje gång.

Se den här videon för att lära dig mer:

 

De nya wedgarna kommer med tre olika sulor för att kunna anpassas till sving och underlag.

De finns i butik från och med 15 mars.

Rekommenderat pris: 1 599 kronor

TaylorMades nya wedgar skapade med hjälp av proffsen
TaylorMades nya wedgar skapade med hjälp av proffsen
TaylorMades nya wedgar skapade med hjälp av proffsen
TaylorMades nya wedgar skapade med hjälp av proffsen

Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.