Hoppa till innehåll

Talangernas magiska höst – total sänkning på 81,9

Kompisarna Felix Rönnberg Harnesk och Fredrik Holmén tog grönt kort i september. Nu har de båda ett handicap under 14.

Jesper Johansson

Felix Rönnberg Harnesk och hans vän Fredrik Holmén är båda 17 år. I september tog de grönt kort på hemmaklubben Åkersberga GK. Nu, tre månader senare, är de båda under 14 i handicap. Detta trots att vädret varit långt ifrån idealiskt.

 

”I dag ligger jag på 12,8 och Fredrik på 13,3 i handicap”, skriver Felix Rönnberg Harnesk till svenskgolf.se/wp.
”Vi har sedan vi började spelat golf nästan varje dag i alla typer av väderförhållanden. Vi hade aldrig spelat golf innan vi började i september och vi sysslar inte heller med någon annan bollsport vid sidan av golfen.”

Felix Rönnberg Harnesk skriver också i mailet att han och Fredrik Holmén båda blivit diagnostiserade med ADHD/ADD. Det här är något som kan vara ett problem för dem, men också en fördel.
”Vi båda blir väldigt bitna av saker. Diagnosen är vår värsta fiende, och vår bäste vän”.

Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.