Hoppa till innehåll

Ta bort lösa naturföremål i hinder

Få koll på golfens nya regler. Regel 15.1.

Christina Rodman

Glöm bort att det inte var tillåtet att röra vid eller ta bort lösa naturföremål i ett hinder om din boll också låg där.
Glöm också bort den gången du fick 2 slags plikt när du tog bort kotten nära bollen i bunkern (eller var det en kvist i vattenhindret?).

Nu gäller detta: Du får överallt på banan, även i bunkrar och pliktområden, ta bort lösa naturföremål. Var bara lite försiktig när bollen ligger utanför green, eftersom du fortfarande kan få plikt om du rubbar bollen vid borttagandet.

Reglerna blir snällare mot golfarens misstag och ”slarv”


Leta boll i 3 minuter

Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Stålebring: 8 saker att hålla koll på vid handicapsänkning

Allt fler golfare når snabbt låga handicap. Men har du verkligen koll på vad som krävs för en korrekt handicaprond? Golfskolans Robin Stålebring reder ut.

Robin Stålebring

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

DISKUSSION PLIKT: Många vill förenkla pliktsystemet

Diskussionsartikeln om golfens pliktsystem väckte stort engagemang. De flesta som hört av sig vill se ett enklare system – men alla håller inte med.

DISKUSSION: Bör golfen skrota den här regeln?

En regel som skapar tveksamheter, diskussioner och regelgrubbel på banan riskerar att ta fokus från det som egentligen är poängen: att spela golf.

18 tankar efter PGA Championship

En värdig vinnare. En mer än godkänd svenskinsats. Och som vanligt – en inte lika rolig major som de andra.

10 golfregler som ”ingen” kan

Golfreglerna är tydliga – ändå tvekar många. Här är tio vanliga situationer där osäkerhet uppstår.

Svensk Golf