Hoppa till innehåll

svenskgolf.se/wp Awards – Årets händelse

Här prisar vi några av säsongens mest uppmärksammade händelser på svenskgolf.se/wp.

CM Hellsten

svenskgolf.se/wp Awards är redaktionens egen Oscarsgala. Utmärkelserna går inte till de svenska stjärnorna och majorvinnarna Anna Nordqvist och Henrik Stenson – de får så många pokaler och rubriker ändå.
I stället fokuserar vi på vanliga svenska hobbygolfare och klubbar som förtjänar lite uppmärksamhet.

svenskgolf.se/wp Awards – Årets händelse går till… Maria Möller på Svenska Golfförbundet.

Så här lyder motiveringen:
”Ute på golfbanan var förstås Anna Nordqvists bragdseger i majorn Evian Championship tveklöst Årets händelse. Men utanför repen och bortom proffstävlingarna skrevs det historia i april när Maria Möller valdes till ny ordförande i Svenska Golfförbundet. Det var första gången i SGF:s 113-åriga historia som en kvinna valdes till posten. Det ska förstås inte ha någon betydelse om det är en man eller kvinna som styr, men inom golfen och sportens värld finns det få kvinnor på ledande positioner. Valet av ordförande var logiskt med tanke på SGF:s jämställdhetsarbete Vision 50/50″.

”Jag vill jobba bort fördomarna”

Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.