Hoppa till innehåll

SGLF blir Golf & Co.

Sveriges Golfleverantörers Förening, SGLF, byter namn. Numera är det Golf & Co som gäller.

Jesper Johansson

Sveriges Golfleverantörers Förening, SGLF, hade årsstämma i Stockholm. Under mötet beslutades det att leverantörsföreningen blir en branschförening, och byter namn till Golf & Co.

Den nya föreningen skriver i ett pressmeddelande att de ska ”arbeta med effektivitet, kunskap och samordning för en hållbar handel med golfartiklar i Sverige. Övergripande handlar det ytterst om inspiration och golfens utveckling i Sverige”.

Så här säger Johan Laur, ordförande i Golf & Co:
– Under årsmötet 2016 bestämde medlemmarna att vi skulle ta steget ifrån att vara en leverantörsförening till att istället skapa en branschförening. Målsättningen var oerhört tydlig; att vara en medlemsorganisation som arbetar för att främja och effektivisera handeln med golfartiklar genom att erbjuda kunskap, organisera mässor och arrangera inköpsdagar.

I samband med mötet blev Dormy och PQ ny medlemmar i föreningen. Styrelsen utökades också med Helena Åkesson från Callaway Golf Apparel, Anders Wall från Dormy och Matilde Unge som ansvarig för hållbarhetsfrågot samt Petter Bengtsson från PGA.

Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Golfåret 2025: Utmaningar 2026?

Golfen växer – men inte utan risker. Här pekar branschens företrädare ut de största utmaningarna inför 2026.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Norén blir bandesigner – med karakteristisk tvist

Lanserar ett nytt designkoncept för golfanläggningar i samarbete med European Golf Design.

Vill bli Sveriges nationalarena för golf

The National satsar på en ny och enorm ”upplevelsedriven” driving range.

Järntest 2025 – årets hetaste nyheter

Förlåtande järnklubbor, tourjärn eller kanske förlåtande tour- och distansjärn? Vi har testat och bedömt årets nyheter.

Svensk Golf

Förbundet om klagomålet: ”Diskussion om vilka som faktiskt bryter mot lagen”

Gunnar Håkansson och Bo Bengtsson är inte förvånade över att förbundsstyrelsens förslag får mothugg. Men de står fast vid att de har lagen på sin sida.