Hoppa till innehåll

SGF anställer en breddidrottschef

Svenska Golfförbundet ökar fokus på breddidrott. Vid årsskiftet anställs en breddidrottschef.

CM Hellsten

2014 anställde Svenska Golfförbundet Annica Lundström för att ansvara för den stora jämställdhetssatsningen Vision 50/50.
Det jobbet gjorde hon på halvtid och kombinerades med den ordinarie tjänsten som verkställande direktör för Örebro City Golf & Country Club.

Vid årsskiftet lämnar dock Annica Lundström Närkeklubben för att arbeta heltid hos SGF.
Hon kommer då att ansvara för breddutvecklingsfrågorna.
– Jag känner mig stolt och glad över förtroendet att vara delaktig i golfens fortsatta utvecklingsarbete. Jag ser det som ett naturligt steg i min fortsatta karriär efter tre år som nationell förändringsledare för Vision 50/50. Jag älskar golf och med många års erfarenhet som klubbchef och VD hoppas jag kunna bidra med kompetens och erfarenhet i frågor som ligger mig varmt om hjärtat, säger Annica Lundström i ett pressmeddelande och fortsätter:
– Då SGF slagit fast att golf ska vara den största breddidrotten i attraktionskraft känns det nya verksamhetsområdet helt rätt i tiden. Den förändringsresa vi startat med Vision 50/50 kommer vara ett bra verktyg för klubbar och förbund som vill påbörja en utvecklingsresa och investera i framtiden, säger Annica Lundström.

Golfen hyllades på gala för jämställdhet

Svenska Golfförbundets nya verksamhetsområde breddidrottsutveckling kommer att ansvara för en rad frågor.
Som:
… att rekrytera & behålla.
… Golfens Dag.
… Utbildningen Grönt kort och introduktionen till golf.
… Vision 50/50.
… Handigolf (golf för personer med funktionsnedsättning).
… Footgolf.

Verksamhetsområdet ska också hantera frågor kring hälsa och friskvård, attraktivare golfupplevelse samt inkluderingsfrågor.
– Vi har historiskt jobbat med dessa frågeställningar, men behöver öka fokus och kraften i genomförandet. Många av dessa frågor är väldigt viktiga för golfklubbarna och vi kan nu med stark prioritering och tydligt ansvar driva dessa viktiga framtidsfrågor bättre, säger SGF:s generalsekreterare Gunnar Håkansson.

Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.