Så kan en hammare få dig att slå längre
Golfskolans Niclas Björnsson visar med en hammare hur du ska träffa bollen för att få optimala värden – och längre slag!
Mer från samma ämne
Läs också
Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf
Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.
En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder
Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.
En rond med Fredrik Wikingsson
Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?
Chippa med drivern – rädda dina utslag
Golfskolans Peter Bäckbom visar en annorlunda övning för bättre bollträff och mer kontroll från tee.
Den avgörande detaljen många golfare missar
Järnklubbor och träklubbor kräver olika bollträffar. Golfskolans Niclas Björnsson förklarar en viktig detalj i svingen.
Garcia vill få LIV-kontraktet avslutat
Sergio Garcia har vänt sig till konkursdomstolen för att få sitt LIV Golf-kontrakt formellt avslutat.
Stålebring: 8 saker att hålla koll på vid handicapsänkning
Allt fler golfare når snabbt låga handicap. Men har du verkligen koll på vad som krävs för en korrekt handicaprond? Golfskolans Robin Stålebring reder ut.
Delen som Åberg behöver få att lyfta
Här finns potential som måste utnyttjas om segrarna ska komma.