2010 utsågs Pia Nilsson till USA:s bästa kvinnliga golftränare.
Den före detta svenska förbundskaptenen har sina rötter i skånska Torekov och är just hon hemma på besök.
På söndag passar Pia Nilsson och Lynn Marriott på att anordna en utbildningsdag på Torekovs GK.
Nilsson, som driver träningskonceptet Vision54, vill göra sporten roligare för alla golfare.
– Det finns bara ett mål med den här dagen och det är att alla som är med ska få ut minst en sak som gör golfen roligare och lättare, säger hon.
Under hela söndagen kommer de 72 deltagarna som är med att spela en hel runda, och ha olika uppgifter på varje hål.
– Vi vill att man ska testa olika saker man kan göra före, under, efter och mellan slagen på en runda. Det är där som nyckeln till bättre golf ligger, säger Pia Nilsson som tidigare varit tränare för Annika Sörenstam.
– På ett hål kan en uppgift vara att man bara får gå på instinkt, till exempel. Alltså får man inte mäta något avstånd. Det kan göra att man får upp ögonen på nytt.
– Det är första gången som Pia Nilsson och Lynn Marriott kommer att hålla i sin golfskola med så många deltagare. Tidigare har det varit ungefär tolv deltagare i utbildningarna.
– Men vi har länge tänkt att det borde gå att göra det här på en större nivå. Man behöver inte närvara på alla hål. Så nu testar vi och ser, säger Pia Nilsson.