Hoppa till innehåll

Pers två perfekta slag gav det ultimata resultatet

Två perfekta slag för det perfekta resultatet. Per Karlsson stod för vad många aldrig lyckas med – en albatross.

Det var under en H30 Senior Tour-tävling på Tranås GK som Per Karlsson stod för vad som kan beskrivas som hans livs golfhål. Efter ett perfekt utslag på banan fjortonde hål, ett 467 meter långt dogleg höger, hade Per 216 meter kvar till flaggan.

Per tog fram hybriden och fick till vad som kändes ännu ett perfekt slag. Per kunde se bollen hela vägen i och med en uppförslutande green, men när det väl försvann trodde han instinktivt att det försvunnit ner på baksidan av greenen.

Så vanligt är en albatross

– Det görs mellan 2000 och 2500 HIO:s varje år av svenska golfspelare.
– På 75 HIO:s görs det 1 Albatross.
– På 200 HIO:s görs det 1 HIO på par-4.
– Normalgolfaren behöver spela i snitt 200 år för att hinna göra en HIO. Men spelar du 75 ronder per år tar det bara 30 år!

Källa: Svenska Golfförbundets HIO-databas.

– Min spelkompis gick före och tittade bakom green och sa att bollen inte fanns där. Då förstod vi vad som skett. Håret stod upp på hela kroppen, benen, armarna, nacken. Det var underbar härlig rysning, berättar Per. 

Per har spelat golf mellan 20-22 år och har sedan tidigare en hole-in-one på sitt golf-CV, men det här var numret större menar han:
– Jag värderar det här mycket högre. Det var lite motvind på utslaget och jag behövde 245 för ett fritt inspel på green. Hade jag slagit 280 så hade jag legat i tjock ruff. Jag fick till två riktigt bra slag, det var det som var det häftigaste.

Nu var det trots allt under en tävling som Per stod för bedriften, men efter albatrossen var resterande hål mindre viktiga.  
– Haha, hålen efter spelade mindre roll. Gjorde jag en dålig chip spelade det mindre roll då jag precis gjort en albatross. 

Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Golfbanan som försvann

2014 plockades flaggorna ur hålkopparna när Bäckavattnets GK stängdes. Vi besökte resterna av anläggningen ihop med ägaren.

Av: Henrik Lenngren, Foto: Peter Holgersson

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

10 hål du ”GARANTERAT!” kan spela bättre än proffsen

Hur svårt kan det vara? Varför har de inte lärt sig hur de ska göra? Soffspelaren har alltid rätt och kan såklart visa var skåpet ska stå och hur slagen ska slås.

Svensk Golf

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

”I framtiden tror jag att varje driving range är digitaliserad”

Svenska Toptracer Range växer så det knakar och har 40 anläggningar bara i Sverige.

Henrik Lenngren

En rond med Jerka Johansson

För skådespelaren Jerka Johansson är golf mer än bara en sport – det är ett livstidsprojekt. Vi mötte honom i en tät match på hemmabanan Haninge GK.

Henrik Lenngren, Foto: Oskar Omne