Orkanen Helene drog in över sydöstra USA i slutet av förra veckan. 160 personer uppges ha dött och tusentals hem är förstörda.
Augusta National Golf Club i Georgia, hem för majortävlingen The Masters, är också drabbad. Klubbens fokus är fortsatt att hjälpa människor i nöd men nu har även arbetet med att röja upp och laga golfbanan inletts.
Det berättade ordförande Fred Ridley under en presskonferens i samband med Asia-Pacific Amateur Championship som spelas i Japan den här veckan.
Ridley ger inga detaljer och förutom ett kort drönarklipp (se nedan) som visar några fallna träd längs infarten Magnolia Lane har inga bilder dykt upp från banan. Rapporter säger att bäcken Rae’s Creek som löper genom vissa hål ska vara kraftigt översvämmad.
Fred Ridley bekräftar inget men säger att skadorna är omfattande.
– När det gäller golfbanan så påverkades den verkligen precis som resten av samhället… det var mycket skador och vi har många människor som jobbar hårt för att vi ska kunna komma igång igen. Vi vet inte riktigt vad det kommer att betyda, men jag kan säga er … om det är mänskligt möjligt kommer verksamheten vara igång så snart det bara går, säger Fred Ridley och ger en försäkran:
– Masters kommer att spelas och det kommer bli på de datum som är planerade.
Augusta National Golf Club meddelade på torsdagen att de tillsammans med en kommunal fond CSRA donerar 5 miljoner dollar till hjälpen för de som drabbats i stormen.
The Masters spelas 10–13 april 2025.