Hoppa till innehåll

Borås GK uppgraderade rangen – blev samlingsplats för ungdomar

Klubbchefen: "Golfen i allmänhet känns het och anses vara något roligt och accepterat att hålla på med."

Svensk Golf

Under många år var det svårt för svenska golfklubbar att attrahera ungdomar, men den senaste tiden har många klubbar sett en tydlig ökning, framförallt av pojkar. De senaste siffrorna från Svenska Golfförbundet visar att pojkar står för en stor del av ökningen på 21 627 nya medlemmar i svenska klubbar under 2024.

På Borås Golfklubb installerade man TopTracer på rangen i april och sedan dess har antalet bollar som slagits ökat med nästan 40 procent. Till stor del är det ungdomar, både pojkar och flickor, som står för ökningen, och de flesta är ännu inte medlemmar i klubben. De använder istället rangen som samlingsplats, ofta på kvällstid, och slår bollar tillsammans. Och den utvecklingen verkar inte minska, tvärtom.

– Många av dem är på rangen sena kvällar och det som är genomgående är att golfen i allmänhet känns het och anses vara något roligt och accepterat att hålla på med. Rangen och TopTracer drar intresse och det är uppenbart att det är ett lätt sätt att börja på och att komma i kontakt med golfen. Man får vara där på egna villkor, på tid som man själv bestämmer över och det är lätt att hänga med och prova. Just enkelheten och det faktum att det inte är några direkta konsekvenser av ett missat slag tror jag lockar många, säger Borås GK:s klubbchef, Tommy Billberg.

Borås GK:s klubbchef, Tommy Billberg, märker att golfen blivit hetare bland de yngre den senaste tiden Foto: Borås GK

Om man jämför utvecklingen sedan man installerade TopTracer med samma siffror förra året så har det slagits över 580 000 fler bollar under 2024. Det är en ökning med 38 procent.

– Det är naturligtvis positivt även ekonomiskt. Dels i direkta intäkter på rangen men även indirekt genom ökat intresse, fler besökare på anläggningen och förhoppningsvis också fler nya medlemmar i klubben. Det är fantastiskt att se de här ungdomarna intressera sig så för golfen när man själv fastnade för det här spelet en gång i tiden. Vi försöker hjälpa och guida så gott det går, men ibland tror jag också att de måste få lov att göra sin egen resa och upptäcka det roliga i sin egen takt, säger Billberg.

Det har skrivits spaltmeter om Ludvig Åberg, Linn Grant och Maja Stark de senaste åren, som också synts mycket i diverse rörliga medier, och helt klart är att golfen plötsligt nått en yngre målgrupp. Det syns i medlemsstatistiken men även mörkertalet av så kallade rangegolfare som bara står och slår på rangen och umgås med vänner där är troligen enormt.

Mer från samma ämne

Läs också

2026 PGA Championship - Round One Åberg
Nyheter

Då startar svenskarna på lördagen i PGA Championship

Åberg tillsammans med Novak på lördagen i PGA Championship.

golfspelare på gräs
Nyheter

Orust GK satsar på tillgänglighet

Orust GK:s nya korthålsbana ska göra golfen mer tillgänglig för fler.

Seve Ballesteros of Spain celebrates after he holes out on the final 18th green to win the 113th Open Championship on 22nd July 1984 on the Old Course at St Andrews, Scotland, United Kingdom. Visions of Sport. (Photo by David Cannon/Allsport/Getty Images)
Nyheter

Så bra var Seve Ballesteros – hyllas under veckans tävling

15 år efter sin död hyllas Seve Ballesteros under veckans DP World Tour-tävling i Spanien.

Därför blev det nej till Borås GK

Borås GK får inte bygga 500 småhus vid golfbanan.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Kommunen bromsar Borås GK:s drömprojekt

Klubbens planer stoppas – samtidigt vill kommunen bygga industri intill banan.

Golfbanan som försvann

2014 plockades flaggorna ur hålkopparna när Bäckavattnets GK stängdes. Vi besökte resterna av anläggningen ihop med ägaren.

Av: Henrik Lenngren, Foto: Peter Holgersson

Golfåret 2025: Vad har varit det bästa?

2025 blev året då svensk golf växte mer än någonsin – i antal spelare, spelade rundor och framtidstro.

Frösåker satsar – ingår avtal med tre stora aktörer

Frösåker blir ambassadörsanläggning för Callaway, Toptracer och Sweetspot.