Hoppa till innehåll

Här kan man snacka om vattenhinder

Vattennivån har stigit en meter på småländska Möre GK.

Bo Hansson

Det har varit en blöt start på året i många delar av landet. På Möre GK, cirka fyra mil söder om Kalmar, ser det ut så här just nu.
– Ettan, arton, tian, nian plus treans hela fairway är under vatten. Sedan har vi fått lite ö-greener på åttan, sjutton och tolvan. Ja, det är ö-greener överallt. Vi har en å på banan som kommer uppifrån Emmaboda. När det snöar mycket så snöar det rejält där uppe. Sedan töade det rätt snabbt och så kom regnet. Samtidigt är det hög vattennivå ute i Östersjön, säger klubbchefen Johan Lindgren.

Vy över ettans tee i dag. Bild: Möre GK
Vy över ettans tee under normala förhållanden. Bild: Möre GK

Banan ligger någon kilometer från Östersjön och brukar ha öppet för spel året runt så länge omständigheterna tillåter det.
Ån som går genom banan rinner ut i Östersjön men just nu har vattnet stigit med ungefär en meter.
– Vi kan inte göra någonting åt det själva. Jag pratade med banchefen som varit här i tjugo år. Han sa att det kan gå på ett par dagar när det väl vänder. Vinden måste vända ute i stora havet först så vi får en skjuts ut med det vatten som ligger här. Senast det var så här var 2010, säger Johan Lindgren.
Greenerna på banan är upphöjda så de ligger som tur är inte helt under vattnet. Något spel lär det dock inte bli på ett tag.
– Det tar ungefär två veckor efter det att vattnet har försvunnit, så börjar det bli bra. Vi kanske kan börja med spel tidigast i mitten av februari. Vi spelar ju året runt här. Vi har öppet så länge det funkar och är snö- och frostfritt. Det är ganska bra jordmån under så när vattnet försvinner så går det rätt snabbt. Men nu blir det inget spel på en månad, säger Johan Lindgren.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

golfbana, golfgreen, golfbunker, blandskog
Nyheter

Satsar på fler hål för att möta det ökade intresset

Nu vill Ekholmsnäs Golf på Lidingö bygga ut till 12 hål.

Vandalism england
Nyheter

Vandalism på anrik engelsk bana

Vandaler gick lös på 100 år gammal bana med spade.

golfhål, fotboll, golfboll, grönt gräs, gul flaggstång
Nyheter

Golfbana halveras när engelsk fotbollsklubb tar över

Golfen får ge vika när en engelsk fotbollsklubb flyttar in och tar över marken – ett beslut som väcker oro i golfklubben.

Uppdaterar klassiska hålet

Ny elkabel ska läggas – då passar Rya GK på att förbättra bunkrar och design på det ikoniska åttonde hålet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Granne väcks av golfbollar – klubben stänger rangen nattetid

Bråvikens GK stänger rangen nattetid efter klagomål från granne som störts av golfbollar och nattligt spel, rapporterar Norrköpings Tidningar.

Öppna banor – här kan du spela golf

Här är golfbanorna som har öppet med ordinarie greener.

Svensk Golf

Nytt på SM-veckan – Par 3-tävling på Samuelsdals Golf

”Tror vi kommer att få se något eller till och med några HIO!”

Vatten forsar in på golfbanan

Motala Golfklubb kämpar för att hantera vattenmassorna som strömmar in från en övertäckt soptipp och närliggande bostadsområden.