Hoppa till innehåll

Gör om mig: Deltagaren hyllar konceptet

Mats Stavmyr var medelgolfaren som suktade efter singelhandicap. 300 timmars träning gav spelet ett lyft.

CM Hellsten

Under urpremiären av Gör om mig så valdes göteborgaren Mats Stavmyr ut i kategorin ”Jakten på singel”.

Han tilldelades Golfskolans instruktör Henrik ”Hempa” Lundqvist som personlig tränare.

Mats Stavmyr gick in i projektet med handicap 15,9 och när säsongen summerades var han nere på 13,2.

Framför allt gav de 300 träningstimmarna en mycket bättre sving.

”Fått ett övningsförråd som jag bär med mig hela livet”

Vad var det bästa med Gör om mig?

– Fantastiskt att det blir en ny omgång, riktigt kul. Det absolut bästa med Gör om mig har varit att jag fått en riktig möjlighet att få träna in en grundteknik och fått både teoretisk kunskap och praktisk kunskap på hur en golfsving är uppbyggd. Dessutom har jag fått träningsupplägg och ett övningsförråd som jag bär med mig hela livet. Det lilla extra har också varit att bli utrustad med den absolut bästa utrustningen, det finns inget att skylla på.

”Det är det bästa som kan hända”

Vad skulle du säga till någon som funderar på att söka?

– Det är det bästa som kan hända att bli uttagen, men se till att du har tid och kan fokusera under 6 månader. Det tar tid att göra förändring.

”Vad är det för deltagare som de vill hitta för projektet”

Har du något tips för hur man blir utvald bland så många?

– När jag såg ansökan förra året, bestämde jag mig för att detta vill jag verkligen göra. Texten som beskrev projektet försökte jag tolka mellan raderna, vad är det för deltagare som de vill hitta för projektet. Jag lyckades med att komma igenom den första gallringen, när det sedan blev dags att skicka in en film så hade jag turen att kunna sticka ut.

 

Vill du vara med i årets Gör om mig?

Sök här:

Sök till Gör om mig 2016

Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Linn Grant redo för ny säsong och majorår

Linn Grant är en av fem svenskor som drar igång LPGA-säsongen i veckan. På PGA-mässan förra veckan pratade hon om kommande säsong och majors.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg om Koepkas återkomst

Svensken ger sin syn på att Brooks Koepka får återvända till PGA Tour.

Golfbanan som försvann

2014 plockades flaggorna ur hålkopparna när Bäckavattnets GK stängdes. Vi besökte resterna av anläggningen ihop med ägaren.

Av: Henrik Lenngren, Foto: Peter Holgersson

Golfåret 2025: Utmaningar 2026?

Golfen växer – men inte utan risker. Här pekar branschens företrädare ut de största utmaningarna inför 2026.

Golfåret 2025: Möjligheter 2026?

Efter ett rekordår blickar Golfsverige framåt. Här är möjligheterna som kan forma golfåret 2026.