Hoppa till innehåll

Landskrona vann hett rookiemöte i Sveriges bästa golfstad – klar för semi

Två heta nykomlingar gjorde upp i kvartsfinal 2. Hela 2 500 röster kom in och till slut stod Landskrona som segrare.

CM Hellsten
Landskrona vann hett rookiemöte i Sveriges bästa golfstad – klar för semi

Läsarna på svenskgolf.se/wp röstade för ett år sedan fram Halmstad som Sveriges bästa golfstad. 
Nu är Sveriges bästa golfstad tillbaka på svenskgolf.se/wp.
Omröstningen startade tisdag 2 maj och finalen avgörs under två dagar – 29 och 30 maj.
31 maj vet vi vilken ort som är Sveriges bästa golfstad.

Nu ska Sveriges bästa golfstad utses igen

I kvartsfinal 2 möttes nykomlingarna Kungsbacka och Landskrona. Kungsbacka krossade gruppmotståndet (Karlstad, Kristianstad och Stockholm) och seedades som tvåa i kvartsfinalen. Där väntade det andra wild card-laget – Landskrona.
Bara två andra städer fick fler röster än skåningarna i gruppomgången.
Det var upplagt för ett mycket intressant möte mellan två heta rookies.

Halmstad vann den första kvarten i Sveriges bästa golfstad

Förväntningarna infriades. Båda städerna drog många röster direkt – och bara en timme in på duellen ledde Landskrona med 126-115.
Efter lunch var ställningen 391-380 till skåningarna.

Rösterna fortsatte att trilla in men Landskrona ryckte ifrån och när matchen summerades klockan 09.00 på onsdagen så var segern ett faktum: 1 400 mot 1 100 röster.

Imponerande debutinsats av två nykomlingar i Sveriges bästa golfstad och Landskrona vidare till semifinal där Halmstad finns sedan tidigare.

Så här spelas de övriga kvartsfinalerna: 

Onsdag 17 maj: Helsingborg-Malmö.

Torsdag 18 maj: Västerås-Jönköping.

Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.