Hoppa till innehåll

Gör om mig: Henrik har nått sitt mål

Det har bara gått tre månader sedan årets Gör om mig-deltagare Henrik Quist startade sin jakt på ett handicap under 18,0. Nu är han framme – med många månader kvar att spela.

Jesper Johansson

Henrik Quist är en av årets deltagare i Svensk Golf-projektet Gör om mig. När projektet startade i början av april hade tidigare landslagsspelaren i innebandy 23 i handicap. Hans mål var att komma under 18.

Nu, lite mer än tre månader senare, är han framme – med mycket tid kvar att tillbringa på golfbanor under året.
”Jag har aldrig känt mig så säker och trygg med järnklubborna från fairway och jag hade inte ett enda riktigt dåligt slag (det svänger fort i golf). Jag slog till och med järnfemma från fairway, vilket aldrig hänt innan…”, skriver Henrik Quist i sitt senaste blogginlägg.

Se hans resultat och nya hadicap här!

Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.