Hoppa till innehåll

Golfstore startar utbildning hos IHM Business School

Golfstore startar utbildning hos IHM Business School.

CM Hellsten

IHM Business School erbjuder affärsutbildningar för företag och individer som vill vidareutvecklas.
Golfstore har snart 300 anslutna butiker i Sverige, Danmark, Norge, Tyskland, Österrike och Holland.
Målet är att ha 350 anslutna butiker 2020.

Gör om mig: Custom fitting hos Golfstore

Nu startar Golfstore tillsammans med IHM en utbildning som är skräddarsydd för de anslutna butiksägarna och dess personal.
Utbildningen, som är den första i sitt slag, omfattar ledarskap, ekonomi, samt sälj- och marknadsföring.
– Den bästa investeringen man kan göra är i sin egen utveckling, och jag vet av egen erfarenhet hur viktigt det är med utbildning för att bli framgångsrik. Våra butiker drivs i första hand av golftränare, och deras viktigaste kvalifikationer är att lära folk att spela golf, inte att driva butik. Om vi kan säkra att de blir lika duktiga på att göra affärer, kommer vi att framtidssäkra hela kedjan, säger Golfstores vice vd Johan Thellmark i ett uttalande.

Utbildningen genomförs på tre orter i Sverige och visionen är att alla ska ha genomgått den inom tre år.

Så här går en custom fitting till hos Golfstore: 

Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.