Hoppa till innehåll

Golfproffsen hedrar offren efter Las Vegas-attentatet

Golfproffs och andra profiler har använt sig av sina sociala medier för att visa sympati med offren i Las Vegas.

Jesper Johansson

Den dödligaste massskjutningen i USA:s historia skedde i Las Vegas under söndagen. En man dödade mer än 50 personer och minst 500 skadades i attentatet, som skedde vid en musikfestival.

Många människor använde sig av sociala medier för att berätta att de tänker och ber för offren och deras familjer. Det här gjorde också många golfspelare. Bland annat Web.com Tour-spelaren AJ McInerny, som var på plats för att se konserten.

Så här skrev han på Twitter:


Även andra spelare använde sociala medier för att berätta att de lider med de drabbade:








Pray for Vegas! #HiYa

A post shared by Scott Piercy (@scottpiercypga) on

#vegasstrong #prayforvegas

A post shared by Paula Creamer Heath (@paulacreamer1) on


Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Toursvepet – Grant sjua inför slutronden

Sju slag bakom ledaren inför sista ronden i Kuala Lumpur.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Norlander topp 10 i Texas – Sagström till semifinal i Las Vegas

Toursvepet: Så går det för svenska spelare i veckans hetaste tourtävlingar.

Stark och Sagström glödheta i Las Vegas – spelar kvartsfinaler

Maja Stark dominerade i åttondelsfinalen mot Brooke M. Henderson – Sagströms seger satt desto längre inne.

Sagström och Stark fortsatt starka i Las Vegas

Svenskorna har tagit full pott hittills – en gruppspelsmatch återstår.

Full pott för svenskorna i Las Vegas

Alla tre vann sina öppningsmatcher i veckans annorlunda LPGA-tävling.