Hoppa till innehåll

Golfaren som gjort sin 22:a (!) HIO

Drömmer du om din första hole-in-one. Här är golfaren som precis gjort sin 22:a!

CM Hellsten
Golfaren som gjort sin 22:a (!) HIO
Klicka på bilden för att komma till reportaget i Svensk Golf.

I nummer 1/2008 av Svensk Golf följde redaktionen med Walle Danewid till Tjörns GK.
Banan på västkusten var då Sveriges HIO-tätaste golfbana och hål 6 toppade statistiken (med 34 fullträffar) före hål 5 (33).
Walle Danewid, som på den tiden var Sveriges förbundskapten i golf, fick 200 chanser att göra hole-in-one.
#171 var närmast att gå i – bollen stannade fyra centimeter från koppen.
Anledningen till att uppdraget gick till Walle Danewid var att han är Sveriges riktiga HIO-kung.

HIO – så stor är din chans att lyckas

Den här veckan har han slagit till igen.
På Helsingborgs GK:s hål 2 kom Walle Danewids 22:a (!) HIO.
– Det var en grymt bra hybrid, lätt fade mot vinden. 181 meter och ner i lådan…, säger Walle Danewid.

Vilken av dina HIO:s är du mest nöjd med?
– Vilket av dina barn älskar du mest? Det är lika roligt, häftigt och underbart var gång och nu går jag för 23.

Vilket är ditt bästa tips till andra som drömmer om sin första HIO?
– Ju mer du tränar och spelar, desto mer tur får du – och så ta en klubba till. 

Så här såg det ut när Anna Nordqvist gjorde HIO på Ladies European Tour: 

Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.