Hoppa till innehåll

Europatourvinnaren ska inspirera talangerna

Den trefaldiga Europatourvinnaren är inbjuden för att inspirera fler unga att satsa mot touren. På tisdagen arrangeras eventet.

CM Hellsten

Det finns ett stort engagemang för damgolfen i Halmstad. svenskgolf.se/wp har tidigare berättat om tjejsatsningen som Madeleine Ziegert och Josefin Janson driver tillsammans med Hallands Golfförbund.

På torsdag startar PGA Halmstad Ladies Open at Haverdal.

Tävlingen ingår på Ladies European Tour Access Series och är samtidigt säsongspremiär för Nordea Tour.

Europatourvinnaren ska inspirera talangerna
Josephine Janson spelade PGA Halmstad Ladies Open at Haverdal ifjol.

Inför tävlingen kommer en inspirationskväll att arrangeras på tisdagen.

Mötesplats: Halmstad Golfarena.

– Det är LETAS som arrangerar evenemanget som riktar sig mot golftjejer här i Halmstad. Sofia Grönberg Whitmore kommer att vara delaktig. Hon såg möjligheten med inspiration från flera olika delar inom golfen: LETAS, Golfhuvudstaden Halmstad och Scandinavian College of Sports vid högskolan i Halmstad, säger Linda Nevrén som är Elit– och junioransvarig på Hallands Golfförbund.

Vad hoppas ni på för uppslutning?

– Vi förväntar oss runt 20 tjejer. Men det är inte fokus på antalet, utan gemenskapen och erfarenhetsutbytet och att få dela sina upplevelser. Att bekanta sig med varandra och att de yngre tjejerna ska få möjlighet att ”få ta på yrket tourspelare” och skaffa sig förebilder på rätt nivå och bli inspirerade.

Som spelare vann Sofia Grönberg Whitmore tre tävlingar på Ladies European Tour.

 

Gillade du artikeln? Missa inte att gilla Svensk Golf på Facebook!

Halmstad vann rekordmatchen


Härliga Halmstad

Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Örtengren historisk på Hills

Slog alla proffsen efter imponerande spel på Hills.

Roger Andersson

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Här är alla svenska segrar på Ladies European Tour

Sveriges första titel på Ladies European Tour togs av Kärstin Ehrnlund 1980. Johanna Gustavsson vann den senaste.

Svensk Golf

Stark: ”Tror inte att man kan göra det helt rättvist”

"Vi kanske är bättre i Sverige på att få det rätt"

Nilsmark tävlar i Helsingborg

Catrin Nilsmark är tillbaka på tävlingsarenan.

CM Hellsten

Läsarna: Här vill vi se Scandinavian Invitation 2020

Scandinavian Invitation lämnar Hills för en ny svensk bana nästa år.

CM Hellsten