Hoppa till innehåll

Guldet blev till sand

Efter en fantastisk avslutning av US Women´s Open föll Anna Nordqvist snöpligt i särspel. Hon nuddade sanden i en bunker och fick två pliktslag.

Martin Strömberg

Det blev en känslomässig berg- och dalbana för Anna Nordqvist sista dagen av US Women´s Open. Först hämtade Torshällas finest in sex slag på ledarna och såg ett tag ut att kunna vinna under ordinarie spel. Dagens klart bästa rond (67) kröntes av en eagle på det 15:e hålet och till slut var det bara amerikanskan Brittany Lang som kunde matcha svenskans sex under par.

Duon gick ut på extrahål över tre hål och det första delades på par. Det trodde alla tittare att även det andra hålet gjordes men när bilder från Anna Nordqvists besök i fairwaybunkern spelades upp syntes tydligt att svenskan vidrört sanden i baksvingen. Det var inte mycket men ändå tydligt.

Det dröjde dock till en bit in på sista extrahålet innan de två spelarna fick reda på incidenten och det blev ett rejält antiklimax runt sista green när dramatiken rann ut i sanden fullständigt.

Ändå naturligtvis en fantastiskt fin söndag av Anna Nordqvist som visade att hon när som helst var som helst kan vinna vad som helst.

Men den här avslutningen vill hon naturligtvis glömma.

Slutställning

Samarbete med Bjäre Golfklubb

Varierat spel, vidsträckta vyer och gästfrihet – hos Bjäre Golfklubb i Skåne

På natursköna Bjärehalvön i nordvästra Skåne, strax utanför Båstad, ligger Bjäre Golfklubb Hotel & Lodge med öppna vyer över det i övrigt platta, skånska landskapet för en oförglömlig spelupplevelse.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

Blogg

Sagström fyra i tourfinalen

Vann Order of Merit överlägset på Symetra

Blogg

Haglund och Haastrup vann på Ljunghusen

Tourfinalen blåsig historia

Blogg

Made of Steele

Brendan vann efter vass avslutning

Toursvepet – Fyra svenskor vidare i Los Angeles

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

”Det här året kommer kräva mycket”

Anna Nordqvist laddar för Solheim Cup – samtidigt som hon tävlar på högsta nivå.

Kinhult har tätkänning i Arizona

Och båda svenskarna vidare i Houston.

Ko närmar sig Sörenstam

Svenskan lär snart passeras i toppen av listan över inspelade prispengar.

Grant i ensam ledning efter 65-rond

Jagar första segern för säsongen i Florida.