Hoppa till innehåll

75–åringens galna rond: Birdie–eagle–HIO – i rad!

Tänk att som 75–årig golfare följa upp en birdie med en eagle och sedan direkt efter slå till med ett hole–in–one. Osannolikt. Men sant.

CM Hellsten

Det är GlobalGolfPost som berättar om den galna golfronden som inträffade på Airways Golf Club i Fresno, Kalifornien.

Mannen som slog till var 75–årige Steve Menchinella.

Han började arbeta som PGA–instruktör redan 1969 och jobbar faktiskt fortfarande på en golfklubb i Fresno.

Den här dagen var han dock ledig och passade på att spela ett varv tillsammans med tre andra PGA–pros.

GlobalGolfPost återger de tre hålen så här:

På hål 5 (par 3) missade Steve Menchinella green – men chippade i för en birdie.

På hål 6 (par 4) sänkte han en järnnia från 110 meter för eagle.

 ”Firade med att ta en öl innan vi gick vidare till nästa tee”

– Jag såg inte att bollen gick i men hörde någon berätta det för mig. Vi skrattade och firade med att ta en öl innan vi gick vidare till nästa tee, säger Steve Menchinella till GlobalGolfPost.


HIO – så stor är din chans att lyckas

På hål 7 (par 3) tog Mr Menchinella fram den där nian igen – och gjorde HIO.

Det var hans elfte i karriären.

Två av dem har inträffat efter att han fyllde 75 år i maj 2015.

  ”Aldrig sett något liknande”

PGA–kollegan Tom James, som blev vittne till bragden, säger så här till GlobalGolfPost:

– Vi har aldrig sett något liknande tidigare.

Han gjorde sin andra hole-in-one – 98 år gammal!


TV: Se det hysteriska HIO-firandet

Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.