Hoppa till innehåll

Ballesteros son: ”Han var en mycket bättre pappa än golfspelare”

Det är tio år sedan Seve Ballesteros gick bort. ”Min pappa hade en speciell relation med fansen”, säger sonen Javier Ballesteros.

Bo Steffensen

Fredagen den 7 maj var det tio år sedan Seve Ballesteros gick bort, vilket har uppmärksammats i media världen över.
Seves son Javier Ballesteros föddes 1990 och har hunnit bli 30 år.
I en lång intervju med BBC Sports berättar han om sin berömda far som, bland annat, vann fem majors och 50 titlar på Europatouren.
– Han var en mycket bättre pappa än golfspelare, säger Javier Ballesteros som själv spelat sex tävlingar på Europatouren.

Eftersom Javier var fem år när Seve Ballesteros vann sin sista titel på Europatouren så fick han egentligen aldrig följa sin fars karriär på nära håll.
Därför föreslog han sin far att spela British Open 2006 – med Javier som caddie. ”Okej, jag kommer inte att träna men jag ska göra det för din skull”, svarade Seve.
Javier Ballesteros berättar bland annat om samtal från Mohammad Ali, hur Seve kunde lämna rangen i vrede när han coachade sin son och känslan i familjen när Europa vann Ryder Cup på Medina och kaptenen José Maria Olazabal tittade upp mot himlen.
– Det finns ett videoklipp  från 17:e hålet på Wentworth när han just ska slå ett slag men avbryter och går fram till ett par i publiken och säger ”Jag vet att ni är nervösa, men det är jag också”. Min pappa hade en speciell relation med fansen, säger Javier Ballesteros till BBC Sport.

LÄS HELA INTERVJUN HÄR

Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.