Hoppa till innehåll

18 minuter: Det blågula golfåret

Det svenska succéåret sammanfattas i en späckad säsongsfinal.

Svensk Golf

I årets sista avsnitt av golfmagasinet 18 minuter går vi igenom årets bästa, värsta och roligaste. Många favoriter igen och några tidigare osända ögonblick i en unik lista över 2023: Topp 23!
Dessutom tipsen på golfklapparna att lägga under granen och tävlingen med en Ryder Cup-keps signerad Ludvig Åberg att vinna.
18 minuter produceras av WTV, i samarbete med Svensk Golf och med stöd av Titleist och The National.

Mer från 18 minuter:

Mer från samma ämne

Läs också

Artiklar

Aldrig för sent – 80-åringarna som vill bli bättre på golf

Sophie Ekman och Gunilla Berggren är levande bevis på att passionen för golf inte har någon åldersgräns.

Artiklar

En rond med Patrick Ekwall – Grönt Kort vid 59 års ålder

Möt en mediaprofil som tagit Grönt Kort vid 59 års ålder för sin välgörenhetssatsning – och upptäckt ett spel som både förtrollar och förbryllar.

Artiklar

En rond med Fredrik Wikingsson

Han ser golf som en form av problemlösning, och trashtalkar mer än gärna sig själv ute på banan. Men varför uppvaktas Ludvig Åberg?

Åberg i 18 minuter: ”Jag kan ju inte ställa mig och gråta mitt i fairway”

Världsfemman Ludvig Åberg om att skratta och le bort misstagen.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Linn Grant om en LIV-tour för damer

Inom ett par år tror svenskan att en LIV Golf League för damspelare kan bli verklighet. Det säger hon i golfmagasinet 18 minuter.

Svensk Golf

18 minuter: Topp 24 under 2024

Nedräkning av det bästa och de bästa under golfåret 2024.

Svensk Golf

Den omtumlande helgen med Åberg och Norlander

Tourkortsdramatik och comebackglädje avhandlas bakom mikrofonerna.

Svensk Golf

Ett nedslag i hetluften på DP World Tour

...och nedräkningen till Ludvig Åbergs återkomst kan nu börja

Svensk Golf