Hoppa till innehåll

Dantorp nöjd tvåa

Jens Dantorp var två slag efter inför sista varvet av Kärnten Golf Open i Österrike. Han tryckte gasen i botten och gick sex under par men dessvärre spelade Nacho Elvira lika bra och vann med ett slag.

Olof Åsgård

Dantorp gick sju under par sista dagen och slutade 20 under par totalt.

– Det var en bra dag. Jag hade guldläge innan varvet eftersom jag inte gick i ledarbollen och kunde lura lite i vassen och jag fick starten jag hade hoppats på med tre raka birdies och var med i gamet tidigt, säger Jens Dantorp till Svensk Golf.

Det blev en eagle på nian och Dantorp vände på fyra under par.

– Därefter rann det bara på och jag lyckades göra några birdies till men tyvärr räckte det inte hela vägen den här gången. Men jag är supernöjd och jag gjorde vad jag kunde, tyvärr gjorde spanjoren det med, säger Dantorp.

Andraplatsen i Kärnten Golf Open är Jens Dantorps bästa placering på Challenge Tour i år och klättrade till en sjätteplats på rankingen. Vinnaren Nacho Elvira har vunnit två gånger på CT i år och toppar rankingen.

Alexander Björk som spelade i ledarbollen tillsammans med Elvira kunde inte hålla spanjorens tempo men kom in tre under par för dagen och slutade femma i tävlingen, totalt 18 under par.

 

2. Jens Dantorp, –20, 63, 65, 72, 64

5. Alexander Björk, –18, 66, 65, 67, 68

D29. Björn Åkesson, –12, 67, 66, 72, 67

D35. Jens Fahrbring, –11, 66, 69, 71, 67

Resultat

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

golfspelare på grön golfbana med berg och insjö i horisonten
Vi spelar en rond med skidskytten Viktor Brandt. Foto: Jens Blixth

En rond med Viktor Brandt

På Frösön blir golfen Viktor Brandts frizon, där det enda som räknas är känslan i slaget och utsikten över Storsjön.

Text: Henrik Lenngren, Foto: Jens Blixth

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Karlssons stenröjning hjälpte Lagergren i toppstriden

Joakim Lagergren är med i toppstriden i Qatar Masters inför helgen. På hål 2 fick caddien Jesse Karlsson rycka in och röja undan stora stenblock åt sin spelare.

Lindberg sexa i Dubai

Fyra slag bakom Reed inför helgens spel.

Lindberg: ”En väldigt bra dag”

Mikael Lindberg öppnade starkt i Dubai i tuffa förhållanden. Tvåa bakom Molinari.

Toursvepet – tung avslutning för Team Annika

Så gick det i årets sista tourtävlingar.