Hoppa till innehåll

Coetzee tog andra årssegern

Tre birdies i rad på 18:e klarade inte danske Thorbjørn Olesen av att matcha.Sydafrikanen George Coetzee vann Mauritius Open efter två håls särspel.

Martin Strömberg

Mauritius Open

Bild 1114785

Datum: 7-10 maj

Bana: Heritage GC, Bel Ombre, Mauritius

Förstapris: 166 660 euro

Ställning

Race to Dubai

Världsranking

Rond ett:

Olesens drömcomeback

Rond två:

Edberg jagar Olesen

Rond tre:

Dubblar sänkte Edberg

Slutstriden i Mauritius Open saknade tyvärr blågula inslag. Men istället fick vi se danske Thorbjørn Olesen göra en storstilad comeback efter en opererad hand. Comebacken höll sånär på att räcka till seger men efter två stenhårda särspelshål tvingades den 26-årige dansken gratulera George Coetzee till segern. Olesen slog sin spoon i fairwaybunkern, la upp andraslaget och slog en halvsunkig wedge. Coetzee å sin sida slog upp sig på två och tvåputtade för birdie på den drivbara parfemman.

– Jag var besviken efter min bogey på 16:e och blev ännu mer besviken när jag såg att mitt namn inte längre var längst upp på leaderboarden. Jag förstod att Thorbjörn hade gjort birdie på 17:e och han ska ha all heder för att han pressade mig hela vägen, sa Coetzee efter segern, som var hans tredje på ET och hans andra 2015.

Bild 1114784

Olesen var naturligtvis besviken efter att ha varit så nära men samtidigt en smula överraskad att han spelade så bra så snart efter skadan. Om han hade haft bättre koll på sin driver hade han inte behövt slå spoon på särspelet.

– Jag har slagit den så dåligt att det kändes som bästa beslutet att slå spoon på särspelet. Naturligtvis är jag lite besviken, när man väl är i särspel vill man vinna. Men jag är ändå stolt över att jag kom tillbaks efter en tråkig start idag och Goerge spelade helt enkelt lite bättre och förtjänade att vinna, sa Olesen.

Pelle Edberg gick ett under par sista dagen och slutade delad 13:e totalt på sex under par. Smålänningen visade att han har spelet och behöver bara spela det 72 hål.

Mikael Lundberg avslutade med 68 slag (-3) och delade 20:e platsen på fem under totalt.

Övriga svenskar:

Joakim Lagergren, d55 (-+1)

Rikard Karlberg, d62 (+2)

Daniel Chopra, d65 (+3)

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

STOR INTERVJU: Ludvig Åberg om…

Det svenska stjärnskottet om fjolåret och förväntningarna på 2025.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Mycket danskt på Ryder Cup-rankingen

Svenskarna långt bakom i ett tidigt skede.

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

TourTempen – Korrigeringen har gett resultat

I TourTempen listar vi heta spelare, tävlingsmässiga bottennapp och annat som förtjänar att ventileras.

Martin Strömberg, Olof Åsgård

Lista: Historiens största genomklappningar

Alla älskar naturligtvis en god segrare. Men för oss vanliga glada amatörer kan ibland tvåorna eller treorna vinna ännu större sympati, kanske på grund av att vi kan känna igen oss i de svårigheter som spelet ofta ställer oss inför och att de också kan drabba världsspelarna. Det händer ibland att pressen blir för stor &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/tournytt/lista-historiens-storsta-genomklappningar/">Continued</a>