Hoppa till innehåll

Andersson tog titeln

Storspelande Linn Andersson fäktade bort attacker från konkurrenter för att ta hem segern i JSM Slag. Segermarginalen blev slutligen tre slag ned till Johanna Björk.

Marcus Lindgren

JSM Slag, flickor

Datum: 28-30 juni

Spelplats: Vasatorp GK

Segrare: Linn Andersson (+9)

Leaderboard

Order of Merit

Relaterat:Ström jagar dubbeln 

Andersson i slagläge

Med 18 hål kvar att ta sig runt hade Linn Andersson tre slag till godo till utmanarna i fältet, och Barsebäckspelaren skulle inte komma att ge bort någonting gratis under den avslutande dagen av JSM Slag. Trots att hon endast lyckades notera en ensam birdie i scorekortet fortsatte Andersson att spela den stadiga golf som tagit henne upp till ledartavlans översta plats. Söndagens fina 77:a var nog för att kamma hem titeln med två slags marginal. Segerresultatet skrivs slutligen till +9.

På 2: plats slutar hemmaspelaren Johanna Björk som trots en tapper insats alltså slutar två slag från segrande Andersson. Tre slag bakom Björk tar Linnea Ström hand om 3:e placering. Fjolårssegrande Ström inledde söndagen bra med två birdies på dagens tre första hål men hennes 79:a räcker endast för att sluta tävlingen på totalt +14, sex slag före 4:e placerade Elsa Westin.

För ett år sedan ingick Linn Andersson, Linnea Ström och Elsa Westin i det lag som säkrade segern lag-EM i Tyskland. Nu kan alltså Linn Andersson lägga till JSM Slag-segrare på den allt mer digra meritlistan.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

TourTempen – Ett sista formbesked inför Masters

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Starka avslutningar av Kinhult och Nyholm

Avancerade under slutronden i USA.

Jacobson jagar segern på PGA Tour Champions

Så här gick det för de svenska spelarna i USA under lördagen.

Kinhult i toppform – 64 slag i Arizona

Frida Kinhult inledde Ford Championship med en bogeyfri 64-rond och är med i toppen. På PGA Tour fick Jesper Svensson en nästan lika stark start.

Fitzpatrick vann Valspar Championship

Så här gick det under söndagen på de amerikanska tourerna.