Fakta

Datum: 5-8 december
Spelplats: Gary Player CC
Titelhållare: Martin Kaymer
Prispengar: $5,000,000
En lång och slitsam säsong går mot sitt slut.
Men än tycks inte Henrik Stensons tank vara tom.
För på lördagen tog han vid där han avslutat de två första dagarna av Nedbank Golf Challenge presterade ännu ett bra resultat. 69 slag innebar den tredje raka ronden under 70 i tävlingen och återigen handlade det om fint spel med många träffade greener. En dubbel på det nionde hålet efter två vattenbesök smutsade visserligen ned scorekortet en smula, men fem birdies förgyllde det å andra sidan.
– Sista nio var bästa spelet på hela veckan, säger han till Svensk Golf.
Problemet var bara ett.
Konkurrenterna i ledartavlans topp i Sun City spelade ännu bättre.
Ledande Jamie Donaldson visade ny briljans, och fortsätter att understryka att han tycks ha nått en ny nivå i karriären, genom att gå runt på 67 slag. Därmed är han 16 under par totalt och behåller sin ledning inför finalronden.
Henrik Stenson är fem efter walesaren, men där finns också några andra som vill blanda sig i segerstriden. Närmast jagas Donaldson av Thomas Björn som fixade en 66:a, samt amerikanen Ryan Moore som kom in på 67 slag – och bägge är tre slag bakom.
Vad som dock oroar en smula är att Stensons skadelista växte ytterligare under lördagen.
– Jag lyckades fixa till en bristning på en gammal hälseneskada. I början av ronden var det en del haltande, men efter 12-13 hål kändes det lite bättre. Kan bli kul att kliva upp ur sängen imorrn, säger Stenson och tillägger att ”korthuset hoppas på vindstilla”.