Reignwood LPGA Classic

Speldatum: 3 – 6 oktober
Bana: Reignwood Pine Valley Golf Club
Prispengar: 1,2 miljoner dollar
Titelförsvarare: Ny tävling
Startfält
Starttider
Aktuell ställning
Penninglista
Läs också:
Dagen startade med kraftig dimma och starten fick skjutas upp med en och en halv timma.
Shanshan Feng sa på torsdagen att hon var lite hämmad under den första rundan av all press av att spela på hemmaplan. Men de senaste två rundorna verkar det ha släppt. Hon hade på lördagen sin andra raka 64:a. Hennes sista 36 hål består av arton birdies och arton par. Hon är nu 21 under par totalt. Hon spelar med pressen av ett helt land på sina skuldror efter att ha blivit Kinas första majorvinnare.
– Jag var förvånad över hur mycket publik som kom idag och även de två första dagarna. Jag tycker att jag hanterade pressen bra. Jag hade kul och det kommer jag att ha imorgon med Stacy och Inbee också, berättade Feng för LPGA.com
Ett slag efter finns Stacy Lewis som vägrar släppa taget. Hon har scorat bättre dag för dag med 68-66-65. Sista dagen ser ut att bli en kamp mellan USA och Kina. Lewis har fyra slag ner till trean. Men trean är inte vem som helst utan världsettan Inbee Park.
Fyra är Karrie Webb och femma är Na Yeon Choi. Sexa är nu Jessica Korda. Hon gick från ledningen till att nu vara hela tio slag efter Feng. Hennes spel från de två första dagarna var som bortblåst och hon kom in på 76 slag.
Både Caroline Hedwall och Anna Nordqvist gick ett under par på den tredje rundan och med det tappar man på den här banan. Carro är nu tia och Anna delar nittonde plats. Pernilla Lindberg gick tre under par och ligger nu 42:a.