Hoppa till innehåll

Tomas Persson tvåa i Senior-EM

Tomas Persson såg länge ut att vara på väg mot en vinst i Senior-EM som spelas i Österrike. Men en imponerande spurt från irländaren Adrian Morrow gjorde att Persson förlorade med ett slags marginal.

Olle Ericsson

Man vinner inte golftävlingar på att göra par brukar det heta. Det fick Tomas Persson erfara under lördagens avslutningsrond på österrikiska Golf Club de Achensee. Under avslutningsvarvet gjorde Tomas Persson 18 par, vilket innebar hans tredje raka 71-runda

Det såg länge ut som att tre parronder skulle vara tillräckligt, men Adrian Morrow från Irland gjorde tre birdies sista nio och kunde till slut göra en bogey på 18 utan att tappa segern.

Stabilitet är kanske en förmåga som kommer med åldern, för på 48 av tävlingens 54 hål gjorde Tomas par, och övriga sex hål bestod av tre bogeys och tre birdies.  Detta imponerande stabila spel gav 63-åriga Tomas Persson från Östersund-Frösö ett EM-silver.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Här är Sveriges bästa golfbanor

Här är den senaste upplagan av vår ranking över landets 50 bästa golfbanor.

Svensk Golf

Seniorherrarna tog silver i EM

När EM för seniorer avgjordes i Ungern tog det svenska herrlaget silver. I finalen blev Irland för svåra. Damerna hamnade på en slutlig sjunde plats i sitt EM i Slovenien.

Daniel Rosenlund

Rocklegend på besök

Kort efter att hans privatjet landat på svensk mark befann sig Alice Cooper på Östersund-Frösö GK:s första tee. Efter uppladdningen på banan genomförde rocklegendaren en bejublad konsert inne i Östersund.

Marcus Lindgren

Sveriges 100 bästa idrottare

Magnus Muhrén har utsetts till Sveriges bästa bandyspelare fyra år i rad. Nu byter han bana och siktar på att nå golfens Europatour. Han är tia på listan över Sveriges 100 bästa golfare med idrottsbakgrund på högsta nivå.

CM Hellsten