Hoppa till innehåll

Anna ensam svenska kvar

Så var det bara Anna Nordqvist kvar av svenskorna i matchspelet. Hon vann en tuff match mot förra världsettan Jiyai Shin. Sophie Gustafson föll mot en storspelande Jodi Ewart.

Daniel Rosenlund

Sybase Matchplay Championship

Speldatum: 17 – 20 maj
Bana: Hamilton Farm, New Jersey
Prispengar: 1,5 miljoner dollar
Vinnare: Suzann Pettersen (2011)

Aktuell ställning
Penninglista

Läs också:

Anna och Sophie vidare (Efter första rundan)
Anna ensam svenska kvar (Efter andra dagen)

Fredagen bjöd återigen på väldigt fina förhållanden på Hamilton Farmsbanan.

Av svenskorna var Sophie Gustafson först ut. Hon spelade mot engelskan Jodi Ewart som kommit som från ingenstans i år och imponerat med flera fina placeringar. Och hon blev den här dagen för svår för Sophie. Ewart vann med 3/1.

– Hon spelade väldigt stablit och puttade bra. Släppte in mig i matchen lite grann med bogeys på 12 och 14 men annars var det imponerande. Mitt spel var OK men inte mer, berättar Gustafson för Svensk Golf.

Sophie skrev även på Twitter: ”Grattis Jodi. Om du fortsätter att spela så här så kommer du att bli ett bra tillskott till det europeiska laget i nästa års Solheim Cup”.

Istället var det svenska glädjeämnet Anna Nordqvist. Hon ställdes mot förra världsettan Jiyai Shin från Sydkorea. I en jämn match avgjorde Anna på det sjuttonde hålet när hon slog upp sitt inspel nära hål för birdie.

– Shin är en riktigt duktig spelare och en av de bästa puttarna på touren så jag visste att det skulle bli en jämn match. Jagspelade stabilt hela vägen men fick aldrig till det på greenerna. Jag tog två raka hål på tretton och fjorton för att bli ett upp och kunde vinna med en birdie på sjutton, berättar Nordqvist för Svensk Golf.

I sextondelsfinalen väntar nu koreanska Amy Yang. Och svenskan ser fram emot fortsättningen.

– Matchspel är tufft för det är många duktiga spelare så det gäller att ta en matcb i sänder och spela så bra som möjligt. Amy Yang blir ytterligare en tuff match men jag ar laddad.

Om Anna skulle lyckas vinna över Yang väntar vinnaren av världstvåan Na Yeon Choi och Morgan Pressel i kvartsfinal på eftermiddagen.

I övriga matcher lyckades Yani Tseng ta sig vidare. Hon har imponerat hittills liksom spanska Azahara Munoz, Stacy Lewis, Angela Stanford och So Yeon Ryu.

Av förhandsfavoriterna blev det på fredagen hemresa för Cristie Kerr som förlorade på det nittonde hålet mot Vicky Hurst.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.