Hoppa till innehåll

Johnson hyfsat med i Mayakoba

Två svenskar försöker ta chansen i Mayakoba Classic i Mexico.I skuggan av WGC World Match Play finns chansen att plocka viktiga poäng på FedEx-listan och amerikanen Will Claxton leder efter första dagen.

Svensk Golf

Mayakoba Classic

Datum: 23-26 februari

Bana: El Camaleon, Riviera Maya, Mexico

Prissumma: 3 700 000 dollar

Titelförsvarare: Johnson Wagner

Ställning

FedEx-listan

PGA-touren spelar en alternativ tävling i Mexico samtidigt som de bästa rankade spelar match i Arizona. Det är en bra chans för spelare lite längre ner på listorna att hoppa upp rejält och det är det Richard S Johnson hoppas på. Han gick första varvet på El Camaleon ett under par och delar 28:e plats. JOhnson gjorde tre birdies och två bogeys under ett jämnt stabilt varv.

Sämre gick det för den andre svensken i startfältet. Daniel Chopra behövde 83 slag och ligger sist i fältet efter bland annat en trippelbogey och tre dubblar.

Förhållandevis oprövade amerikanen Will Claxton leder på fem under par, ett slag före sju spelare, bland andra betydligt mer meriterade Charles Howell III och engelsmannen Greg Owen.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Tre svenskar på segerjakt

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Nyholm jagar första segern

Följ de svenska spelarna runt om i världen här i Toursvepet.

Golfåret 2023 – här är tävlingarna ni inte vill missa

Här är datumen som ni ska pricka för i golfkalendern det nya året.

Svensk Golf

Snacka om drömstart

Rookien gick fyra under på två hål

Martin Strömberg

”Robban” i topp

Robert Karlsson hade inte ens kommit halvvägs på tredjevarvet innan det bekanta signalhornet avbröt spelet på grund av mörker. Ledningen behåller han dock fortfarande, nu i sällskap med Harris English.

Marcus Lindgren