Hoppa till innehåll

Två svenskar vidare

ETQ. Krister Eriksson och Per Langfors har kvalificerat sig för andra kvalomgången efter att ha tagit sig vidare i European Tour First Qualifying stage i Italien. Eriksson kom tvåa i kvalet och gick totalt 14 under par. Langfors var ett slag bakom på tredje plats. 25 spelare gick vidare från kvalet i Italien. Dessvärre missade &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/blogg/tva-svenskar-vidare/">Continued</a>

Olof Åsgård

ETQ. Krister Eriksson och Per Langfors har kvalificerat sig för andra kvalomgången efter att ha tagit sig vidare i European Tour First Qualifying stage i Italien.

Eriksson kom tvåa i kvalet och gick totalt 14 under par. Langfors var ett slag bakom på tredje plats.

25 spelare gick vidare från kvalet i Italien. Dessvärre missade Alex Wennstam avancemang med ett ynka slag och slutade 26:a.

Samtidigt spelas ett likadant kval i England och där ligger Anton Karlsson och Oskar Arvidsson bra till men sista dagens spel har skjutits upp på grund av dimma.

 

Resultat i European Tour First Qualifying stage Section D

 

Svenskar i fältet:

2. Krister Eriksson, –14 (Q)

3. Per Langfors, –13 (Q)

D26. Alex Wennstam, –1

D31. Per Barth, E

35. Andreas Andersson, +1

D54. Victor Tärnström, +9

Mer från samma ämne

Läs också

Blogg

Sagström fyra i tourfinalen

Vann Order of Merit överlägset på Symetra

Blogg

Haglund och Haastrup vann på Ljunghusen

Tourfinalen blåsig historia

Blogg

Made of Steele

Brendan vann efter vass avslutning

Toursvepet – Svensk ledning i finalkvalet i Salou

Gillberg: "Har tänkt på DP World Tour i 18 år"

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Sju svenskar vidare till Kvalfinalen i Salou

Nu väntar sex stentuffa ronder i maratonkvalet.

Toursvepet – Bergström ett slag från särspel

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Toursvepet Europa – Rahm och Petersson tvåor i Italien

Rahm och Petersson tvåor i Italien. Dantorp bäste svensk i Frankrike. 16-årig talang dominerade LET i Spanien.

Toursvepet Europa – Petersson delar ledningen i Italien

I Toursvepet får du koll på hur det går för svenskarna på världens största proffstourer.