Maria Adolfson är på sin första Skandia Cup-final. Hon är dock inte här som spelare utan som förälder till Emma, som spelar i F13. Hon var en av flera som valt att gå på förmiddagsföreläsningen om vad som kan vänta runt hörnet: juniorläger, landslagsuppdrag, resor, internationella tävlingar och mycket annat.
Marias dotter spelar i Tyresö och är en av flera som går i deras juniorträning. Klubben är mycket engagerad och jobbar enligt henne hårt för att ungdomarna ska kunna utvecklas. När nu Emma spelar Skandia Cup-finalen packar familjen bilen och åker ned tillsammans.
– När det är tävlingar får man ta det ur egen ficka. Vi bor visserligen hos kompisar i Malmö, så det fungerar bra. Men det blir ju som en minisemester med familjen, så det är bara roligt.
Liksom många andra av de juniorer som är på plats för finalen siktar Emma högt, enligt mamma Maria är det proffstouren som gäller som mål.
– Det är viktigt att hon tycker det är roligt, men jag tror inte att det skulle gå så bra om hon inte tyckte det var roligt, så det ger sig självt, säger hon.
För att hjälpa golfföräldrarna på traven var SGF:s elit- och landslagsteam på plats på Ljunghusen under lördagen, för att berätta om hur det funkar när barnen vill gå vidare. Några av dem får veta väldigt snart om vad landslagsuppdrag innebär, efter söndagens avslutande finalrond är nämligen åtta segrare kvalificerade för att spela i de blågula färgerna i en landskamp mot Danmark.
– Det här är den högsta nationella nivån för juniorer. Nästa steg kan vara att det ringer i telefonen hemma, och någon säger att din son eller dotter har kommit med på ett landslagsläger… Vad händer då? inledde Peter Östlund retoriskt, som jobbar med elitspelarutveckling på förbundet.
En som vet allt om vad det innebär är Susanne Åkesson. Hon har varit i golfsvängen i många år, och två av hennes tre söner spelar fortfarande aktivt. Björn Åkesson är proffs på Challengetouren och Gustav är proffs på Nordea Tour.
– Björn har spelat mycket i landslaget och han har många kompisar kvar sedan den tiden. Det är väldigt bra gemenskap och de blir vänner för livet, sa Susanne inför de lyssnande föräldrarna.
Det är inte bara spelarna som lär känna nya människor. Många föräldrar reser med sina barn under golfsäsongen och då träffar de andra föräldrar i samma situation, och det nya nätverket har man stor nytta av, enligt henne. De kan hjälpas åt att lämna och hämta barnen på träning och tävlingar.
En sak hon betonade var relationen med skolan. Det är inte lätt för lärare att förstå vad det innebär att vara ute på landslagsuppdrag, och det är föräldrarnas ansvar att se till att prata med skolan så det inte uppstår några problem.
– Spelarna får ju ta med sig böckerna när de åker på läger och annat, och de måste ta ansvar för att sköta skolarbetet under resorna, sa Åkesson.
Det var också någonting landslagsteamet underströk i sin informationsstund att alla pusselbitar i tonåringens liv måste vara på plats, annars blir det ingen bra golfkarriär.
– Det är viktigt att människan mår bra. Det ska ju funka med skola och familj, det handlar inte bara om tekniken, betonade Lisa Westman, coach för flicklandslaget.