Hoppa till innehåll

Hjorth bästa svenska

Maria Hjorth är Sveriges enda LPGA-vinnare hittills i år. Efter en blygsam start i veckans tävling tog hon ett raskt kliv uppåt i resultatlistan efter fredagens 66-rond.

Karin Klarström

Mindy Kim har inte vunnit på LPGA, och sade efter torsdagens ledningsrond att hon kände sig nervös av att vara i ledningen i State Farm Classic. Men det verkar som att fjärilarna i magen höll sig borta under andra rondens spel. Den Sydkorea-födda amerikanskan lyckades följa upp torsdagens 64:a med en 67-rond, och behåller ledningen på -13, två slag före närmaste konkurrent.

– När jag började spela idag så var det bara som en helt ny dag, som att den där åtta under-ronden inte hade hänt, jag ville bara spela mitt spel, sa Kim efter fredagens spel.

Bakom henne ligger närmast Yani Tseng och Shanshan Feng med Jiyai Shin ytterligare ett slag längre ned. Kinesiskan Feng stod för dagens lägsta rond, 65 slag, och avancerade från sjunde till andra plats.

Bland de svenska spelarna är det nu Maria Hjorth som lyckats placera sig högst upp i resultatlistan. Efter torsdagens inledande parrond slog den trefaldiga LPGA-segraren till med en 66:a på fredagen, för -6 sammanlagt och en delad 17:e plats, sju slag efter ledande Kim. Sophie Gustafson är ett slag efter Hjorth, på delad 22:a plats.

Anna Nordqvist misslyckades för första gången i år att spela sig vidare till helgens två avslutande ronder. Såväl hon som Louise Friberg, Louise Stahle, Pernilla Lindberg och Karin Sjödin missade kvalgränsen.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Superrond av Svensson – jagar toppen i Texas

Jesper Svensson öppnade med 63 slag i Texas – trots att han knappt visste om han kunde spela.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Lindberg briljerar med längden i Belgien

Så här har svenskarna startat veckans hetaste tourtävlingar.

Från Boden till DP World Tour: ”Inget är självklart”

INTERVJU. Hugo Townsend trodde vägen mot toppen skulle gå snabbare. Nu lever 27-åringen drömmen på DP World Tour.

18 tankar efter PGA Championship

En värdig vinnare. En mer än godkänd svenskinsats. Och som vanligt – en inte lika rolig major som de andra.

Toursvepet – Årsbästa för Wallin

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer här i Toursvepet.