Hoppa till innehåll

Toms i sitt livs form

Två raka 62-ronder på anrika Colonial Country Club har satt David Toms i pole position inför helgen. Den 44-årige amerikanen leder Crowne Plaza Invitational med hela sju slag.

Oskar Åsgård

Crown Plaza Invitational at Colonial

Bild 1111436

Speldatum: 19 – 22 maj
Bana: Colonial Country Club, Fort Worth, Texas
Prispengar: 6,2 miljoner dollar
Vinnare: Zach Johnson (2010)

Startfält
Starttider
Aktuell ställning

Tidigare artiklar:Stenson visar form

Det hör inte till vanligheterna att någon leder med sju slag halvvägs genom en PGA Tour-tävling.

Ännu mindre sannolikt är det att spelaren i fråga fyllt 44 år.

Men David Toms öppningsvarv på Colonial Country Club i Fort Worth, Texas, följer inte heller mallen. Efter 36 hål lyder facit 16 birdies och noll tappade slag mot par. Rondsiffrorna 62-62 ger en sammanlagd score av 124 slag (-16) och en ledning med s-j-u slag.

– Jag kom ut (efter regnavbrottet) och förhållandena var helt perfekta för att scora, så min inställning var att bara fortsätta rulla i birdies och rycka ifrån, sa Toms på presskonferensen.

Den inställningen räckte för att Toms skulle tangera rekordet för lägsta 36-hålscore på PGA Tour med Pat Perez, som noterade ronderna 61-63 i Bob Hope Classic 2009.

Nu återstår för Toms, som förra veckan förlorade särspelet i The Players Championship mot K.J. Choi, att förvalta sin sjuslagsledning och vinna för första gången sen 2006.

Med rådande form är det dock svårt att hitta någon spricka i Toms fasad och kvartetten på andra plats – Steven Bowditch, John Senden, Charlie Wi & Mark Wilson – lär behöva jobba hårt för att nå ikapp till söndag eftermiddag.

Både Fredrik Jacobson och Robert Karlsson noterade 68-ronder på fredagen och avancerade i resultatlistan. De är två respektive tre under par inför fortsättning och har alla möjligheter att slå sig in topp-10.

Tyvärr kunde Henrik Stenson inte upprepa sin fina 66:a från torsdagen utan föll 20 placeringar med en 71-rond (+1). Även Stenson är tre under par på delad 32:a plats och har fortfarande möjligheter till säsongens första topp 20-placering.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

”Har egentligen ingen förklaring”

Scottie Scheffler om hans känslosamma firande efter segern i PGA Championship.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stjärntätt i Texas – här är bästa bollarna

Äntligen ska vi få se PGA Tour igen. Och Touren har inte sparat på krutet när det kommer till veckans ”featured groups”.

Jesper Johansson

Sagströms tröstpris: 868 427 kronor

Madelene Sagström snuvades på ett särspel men fick trösta sig med en fin prischeck.

CM Hellsten

Norrmannen Hovland får Ben Hogan-priset

Viktor Hovland hyllas för sina framgångar på collegetouren.

CM Hellsten

12 profiler som förändrade golfvärlden

Här är tolv spelare, personligheter och inspiratörer som på sina egna sätt under olika epoker har fått det att hända.

Tomas Hagfeldt