Hoppa till innehåll

Almström vann i Visby

Victor Almström från Viksjö GK vann PayEx Invitational efter en avslutande 71:a på den tuffa banan på Kronholmen.

Jörgen Ohlson

Victor Almström hade ronderna 74-74-71 (+3) och segermarginalen blev ett enda slag till Jesper Billing från Halmstad.

– Jag är jättenöjd, jag har spelat min allra bästa golf, sa Victor Almström till Nordea Tours hemsida.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Här är den svenska Europatourtävlingens historia

Kärt barn har många namn. Från Volvo Open på Delsjö till årets ­upplaga på Hills GC. Här är den ­svenska ­Europatourtävlingens historia.

Bo Steffensen

De vann finalen i Svensk Golf Garmin Tour

Efter tio deltävlingar på golfklubbar runt om i Sverige som samlade över 500 scramblelag och efter avancemang från semifinalen på Ekerum Resort var det i söndags dags att kora en vinnare i succétävlingen Svensk Golf Garmin Tour.

Olof Åsgård

Här är Sveriges 55 bästa golfbanor

Sitter du och planerar kommande golfsäsong? Här är de 55 banorna som du måste spela!

Redaktionen

Pieters vann igen

Belgiske Thomas Pieters vann KLM Open. Det bara två veckor efter att han tagit sin första seger i Tjeckien. Magnus A Carlsson slutade sjua.

Daniel Rosenlund