Hoppa till innehåll

Finalen flyttad till Skåne

Finska Åbo är kvar på programmet för touren även i år. Men nu är det dags för en ny spelplats för tourfinalen.

Gabriella Karlsson

Aura Golf fortsätter stå värd
13 år i rad har Aura Golf i Åbo stått värd för damernas Nordea Tour, före detta Telia Tour. 11-13 juli är det dags för damerna att göra entré banan igen. Även herrarnas omgång av Nordea Tour 9-11 juli går på Aura Golf.
Banan som har 1350 medlemmar har som mål att vara en av de bästa banorna i Finland och att den ska hållas i absolut toppskick.
Golfbanan ligger på ön Runsala, en nationalpark. Den är totalt 54 hektar stor och ligger på en mark som hyrs av Åbo stad.

Landskrona satsar långsiktigt.
Sedan 1971 har Landskrona Golfklubb stått värd för en proffstävling. Då hette den Skåne Open. Idag är klubben värd för deltävlingar i både Nordea Tour och Ecco Tour. De har tecknat ett treårigt avtal med Nordea Tour, som i sin tur har avtal med danska Ecco Tour.
– Det kan bli hur långt som helst men eftersom man inte riktigt vet hur länge touren håller i sig så tecknade vi ett treårigt avtal med option med två, säger klubbens Idrottsansvarige Magnus Bondesson.

När det är tävling lever klubbens medlemmar upp och ser till att både hjälpa till med tävlingen och att följa spelarna under tävlingen.
– Vi har läktare vid sexans green och ska även bygga en vid 18. Det blir bara bättre för varje år som går, klubben blommar ut när det är tävling, säger Bondesson.

 

Kändistävling på Visby Golfklubb.
För första gången kommer det att avgöras en tourtävling på Visby Golfklubb där glada amatörer och kändisar spelar i pro am-format tillsammans med de de kvinnliga stjärnorna på Nordea Tour. Pay Ex Invitational inleds på onsdagen den 19 maj och avgörs fredagen därpå.
– Tanken är att det ska vara en riktigt rolig tävling och samtidigt en bra tävling på Nordea Tour. Vi på klubben tillsammans med Pay Ex satsar hårt på att det här ska bli ett bra evenemang, säger klubbchefen Matz Bengtsson.

Det kommer vara en lagtävling och sedan även en deltävling i Nordea Tour. 54 tjejer och lika många lag ska under två dagar tävla och under den tredje dagen spelar endast tjejerna och ska då göra upp om segerchecken.
Visby Golfklubb har tecknat ett tvåårsavtal med SGT. Första året spelar tjejerna och andra året spelar killarna.
 

Finalen på Vasatorp TC
Nordea Tour avslutas 2010 på Vasatorps Tournament Course – en utmaning utöver det vanliga. Det är en mästerskapsbana av linkskaraktär. Banan är ritad av arkitekterna Arthur Mills och Steve Forrest. Enligt Forrest är banan en av de häftigaste som han har ritat. Varje hål på banan har sex olika tees, allt beror på vilket handikapp man spelar på. Spelstrategin förändras markant beroende på vilket tee man spelar från. Spelar du från bakersta tee mäter banan hela 6700 meter.
Vatten och undulerade greenområden kommer att stå för det största motståndet när spelarna på Nordea Tour ska göra upp om den sista tävlingen för året.

Mer från samma ämne

Läs också

Följa

Slutspel – då steppar Discovery+ upp

Eget team på plats. Större tv-studio. Fokus på Alex Norén.

Följa

Golf på TV: Sändningstider för veckans tävlingar

Varje vecka uppdaterar vi tablåerna så att du vet när du ska sätta dig i soffan och njuta av världens bästa golf på TV.

Följa

Ringenäs GK vann JSM för klubblag

Halmstadklubben tog sitt första JSM-guld efter en stark laginsats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.