Relaterat
8250 Euro. Det blev belöningen för Niklas Lemke efter en fin söndag på Rinkven GC i Belgien. Östgötens 65-rond (-7) var tävlingsdagens lägsta score, och gav honom en ordentlig skjuts uppåt i resultatlistan.
Med minus tolv i 72-hålstotalen delade Lemke fjärdeplatsen.
Han var nio slag efter suveräne vinnaren Lee Slattery. Engelsmannen, som inte vunnit sedan Telia Grand Prix 2004, släppte aldrig den ledning han ordnade fram redan i torsdags. Segermarginalen ned till andraplacerade Edouard Dubois skrevs till fyra slag.
”Jag har jobbat så hårt med min coach de senaste tre månaderna, puttat i timtals. Nu betalade det av sig”, kommenterade Slattery lyckligt.
Med blågula läsglasögon syntes utöver Lemke även Klas Eriksson (elva på -8), Oscar Florén (16:e på -6) och Magnus A Carlsson (21:a på -5) i resultatlistan.