Hoppa till innehåll

TV: Se Garcia spela fotboll i Masters-kavajen

Sergio Garcia blir fortsatt hyllad för sin Masters-seger tidigare i år. Nu hyllades han hemma i Spanien, då han fick starta klassiker-mötet mellan Real Madrid och FC Barcelona.

Jesper Johansson

Livet fortsätter att vara Masters-grönt för Sergio Garcia. Inför gårdagens El Classico mellan Real Madrid och FC Barcelona hyllades spanjoren för sin insats på Augusta National.

I sin gröna Masters-kavaj fick 37-åringen gå in på Santiago Bernabeu-stadion och cermoniellt kicka igång matchen. Spanjoren har varit en supporter till Real Madrid i hela sitt liv och är hedersmedlem i klubben. Klubbens president, Florentino Perez, lovade honom för många år sedan – på ett villkor.
– Florentino Perez lovade mig att jag skulle få starta matchen för många år sedan, när jag hade vunnit en major. Nu när jag gjorde det passade det bra med El Classico, säger Sergio Garcia till El Pais.
– Det kunde inte bli bättre. Jag var tvungen att vara försiktig och andas långsamt så att jag fick en bra kontakt mellan boll och fot.

FC Barcelona vann matchen efter att Lionel Messi satte 3–2-baljan i övertid.

Se sparken här:


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare dricker kaffe i pappmugg
19:e hålet

Redaktionens val: Bästa och sämsta drycken på golfbanan

Webbredaktören sätter betyg på olika vätskor.

golfspelare på golfbana
19:e hålet

Gamla skolan eller Nya skolan – vem är du?

Dags att bekänna färg. Vilken kategori tillhör du?

golfspelare på golfbana i solnedgång
19:e hålet

Det här vill vi inte höra på golfbanan

Det spelar ingen roll om det är sant eller ej. De här orden vill vi inte höra förrän bollen ligger helt stilla.

TV: Se Garcias avslutande inspel!

Så här ska man göra när en birdie krävs för att vinna utan särspel!

Jesper Johansson

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Patrick Reeds nya monster: Masters-inspirerad Porsche

700 hästkrafter, 0-100 på 2,8 sekunder och en maxhastighet på 340 kilometer i timmen. Patrick Reeds nya Masters-inspirerade Porsche är något alldeles extra.

Jesper Johansson

11 golfböcker du borde läsa

Följ med när vi dyker ner i en hög med riktigt bra och tidlös läsning om golf, banor, svingen, spelarna, tävlingarna och mycket mer.

Eric Franzén

Kuchar & Garcia: ”Vi är lugna”

Sergio Garcia och Matt Kuchar pratar i en video där de förklarar att det inte finns något problem, spelarna emellan.

Jesper Johansson

TV: Garcias galna firande efter segern

Sergio Garcia avgjorde matchen och jublade vilt.

CM Hellsten