Hoppa till innehåll

TV: 61-åring med i collegelaget

Collegegolf brukar handla om tonåringar som drömmer om proffslivet. Här är laget med en 61-åring…

CM Hellsten

Många av de allra största stjärnorna har tagit vägen via college- och universitetsgolfen till respektive proffstour.
Världsettan Dustin Johnson pluggade på Coastal Carolina University innan karriären tog fart.
Majorvinnaren Anna Nordqvist studerade vid Arizona State University.

Golf Digest berättar historien om att Nebraska Bellevue University nu har en 61-åring med i herrarnas golflag – Don Byers som blir en av USA:s äldsta collegeidrottare.
– Jag har familj, en affärsverksamhet och barnbarn. Det är lite annorlunda jämfört med den normala collegestudenten, säger Don Byers till WOWT 6 News.

Don Byers, som har hcp 1, har bestämt sig för att återuppta studierna efter 40 år och slutföra sin examen och golflagets coach är mycket imponerad av sin elev:
– Jag ser bara en fantastisk golfare med stor finess på greenerna. Vi är lyckligt lottade som värvat honom, säger coachen Rob Brown till Golf Digest.

Se TV-inslaget med den 61-årige collegegolfaren här:

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren Ryo Hisatsune med turkos golfpiké
19:e hålet

Blundern gav pliktslag

Se klippet när Ryo Hisatsunes dag förstördes i Australien.

golfspelare i siluett
19:e hålet

7 bästa stunderna under en golfrunda

Då mår vi som bäst när vi spelar golf.

golfklubba och golfbollar på konstgräs inomhus
19:e hålet

10 oskrivna regler för inomhusgolf

Utomhussäsongen är mer eller mindre över och golfen flyttar in i värmen. Simulatorerna står redo, men även inomhus behövs visst golfvett.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.