Hoppa till innehåll

Tiger Woods slutade prata med sin caddie på grund av basketmatch

Det finns vinnarskallar, och så finns det Tiger Woods.

Jesper Johansson

Det är ingen nyhet att Tiger Woods har en vinnarskalle större än de flesta. Men amerikanens caddie, Joe LaCava, berättade nyligen en historia som sätter lite perspektiv på hur långt Tiger Woods går för att vinna. Oavsett sport.

LaCava gästade radioprogrammet ”Inside the Ropes” och berättade om när han och Woods spelade ”Horse” i basket, en variant av ”Gris” som vi spelar här i Sverige. Men spelet går ut på att sätta basketbollar i korgen och poängen fördelas olika beroende på hur nära korgen du skjuter ifrån. Enligt LaCava försökte Tiger Woods vinna snabbt genom att gå för trepoängare medan LaCava valde en något enklare längd på skotten. Strategin fungerade utmärkt och LaCava vann nio matcher i rad.
– Det här är en sann historia. Nio gånger i rad – och sedan pratade han inte med mig under resten av dagen, säger LaCava.

1,7 miljoner kronor för en lektion med Tiger

– Jag fick inte ens ett sms med texten ”middagen är klar”, som jag brukade få eftersom jag bodde precis intill honom. Jag fick inget meddelande över huvud taget den kvällen. Jag var tvungen att beställa hem mat.
– Han berättade inte att han inte pratade med mig. Han gjorde det bara inte. Han är en extrem tävlingsmänniska, även när det kommer till lekar som den här.

Här kan du höra hela intervjun med Joe LaCava:


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren Ryo Hisatsune med turkos golfpiké
19:e hålet

Blundern gav pliktslag

Se klippet när Ryo Hisatsunes dag förstördes i Australien.

golfspelare i siluett
19:e hålet

7 bästa stunderna under en golfrunda

Då mår vi som bäst när vi spelar golf.

golfklubba och golfbollar på konstgräs inomhus
19:e hålet

10 oskrivna regler för inomhusgolf

Utomhussäsongen är mer eller mindre över och golfen flyttar in i värmen. Simulatorerna står redo, men även inomhus behövs visst golfvett.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.