Hoppa till innehåll

Sagström två slag bakom ledarna i tourfinalen

Efter en fin start är Madelene Sagström bara två slag bakom ledarduon i Naples, Florida.

Jesper Johansson

Den här veckan spelas CME Group Tour Championship, säsongsfinalen på LPGA Tour. Bara de bästa spelarna är med och i startfältet hittar vi tre svenskor. En av dem är rookien Madelene Sagström. Svenskan är efter 18 spelade hål –4, på en delad åttondeplats, bara två slag bakom ledarna Peiyun Chien och Sarah Jane Smith.

Den fina starten visar att Sagström bibehållit formen hon haft de senaste tävlingarna då hon i Taiwan slutade delad trea och senast, i Malaysia, slutade delad elva.

Här är toppen av ledartavlan:

Sagström två slag bakom ledarna i tourfinalen

Pernilla Lindberg är näst bästa blågula spelare i tourfinalen. Efter 18 hål är hon delad tolva, –3. Ytterligare ett slag bakom, delad 18, är Anna Nordqvist.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren Ryo Hisatsune med turkos golfpiké
19:e hålet

Blundern gav pliktslag

Se klippet när Ryo Hisatsunes dag förstördes i Australien.

golfspelare i siluett
19:e hålet

7 bästa stunderna under en golfrunda

Då mår vi som bäst när vi spelar golf.

golfklubba och golfbollar på konstgräs inomhus
19:e hålet

10 oskrivna regler för inomhusgolf

Utomhussäsongen är mer eller mindre över och golfen flyttar in i värmen. Simulatorerna står redo, men även inomhus behövs visst golfvett.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.