Hoppa till innehåll

Jason Days annorlunda uppladdning – tv-spel och pizza

Hård träning, mentalt lugn och bra kosthållning. Det är inget för Jason Day, som väljer en annan typ av uppladdning under veckans WGC-tävling.

Jesper Johansson

Jason Day ska den här veckan försvara sin titel i WGC-match Play i Austin, Texas. Under en presskonferens inför veckans tävling fick han frågan om han ska utforska staden något när han är på plats, då han inte kunde göra det förra året – på grund av behandling för en skadad rygg.

 

Här är TV-tiderna för WGC-tävlingen

Men så ser det inte ut att bli i år heller, trots att han är frisk. Istället ska 29-åringen glädja sin inre tonåring.
– Jag kommer att spela tv-spel med Nick Watney hela veckan. Jag bor hos honom. Så det är vi som spelar tv-spel hela veckan, dricker Mountain Dew och äter pizza.
– Jag ska spela Call of Duty och skrika åt tolvåringar, så om jag skriker åt era tolvåringar vill jag redan nu be om ursäkt, sa Jason Day.

Eftersom det är gruppspel som gäller i veckans tävling kan Jason Day, om han inte lyckas gå vidare, spendera hela helgen framför spelkonsolen. I första matchen möter australiern Pat Perez.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren Ryo Hisatsune med turkos golfpiké
19:e hålet

Blundern gav pliktslag

Se klippet när Ryo Hisatsunes dag förstördes i Australien.

golfspelare i siluett
19:e hålet

7 bästa stunderna under en golfrunda

Då mår vi som bäst när vi spelar golf.

golfklubba och golfbollar på konstgräs inomhus
19:e hålet

10 oskrivna regler för inomhusgolf

Utomhussäsongen är mer eller mindre över och golfen flyttar in i värmen. Simulatorerna står redo, men även inomhus behövs visst golfvett.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.