Hoppa till innehåll

Det har Barack Obama i handicap

Informationen har länge varit "classified", men nu berättar presidenten.

Jesper Johansson

Äntligen är det officiellt. Redan i våras fick president Barack Obama frågan vad han har i handicap. Då svarade han att den informationen var ”classified”, samtidigt som han inte pratade om den rundans score.

Men nu, samtidigt som han spelade sin 300:e runda som sittande president, berättade han för Golf Channels David Feherty vad han spelar på för handicap.

– Jag har 13 i handicap. Mina järn är bra, mina drives är raka men inte speciellt långa. Jag puttar helt okej, chipparna är också okej. Men mitt spel från sanden är fruktansvärt, säger president Obama.

Förra veckan fick vi veta att Donald Trump utmanat Barack Obama i en match om presidentskapet.

Mer från samma ämne

Läs också

masterstomte i påse på golfbana
19:e hålet

Vad är grejen med Masterstomten?

Den lilla trädgårdstomten från Augusta har blivit en kultfavorit – och en guldgruva.

golfhål, golfboll, golfflagga, golfgreen
19:e hålet

18 slag ”alla” golfspelare känner igen

Inte varje runda, men ganska ofta – och åtminstone en gång i karriären – hamnar vi i dessa situationer ute på golfbanan.

hus vid golfbana
19:e hålet

Nyproduktion vid Pebble Beach 14:e – ditt för knappt en halv miljard

Går du i köptankar och inte störs av en och annan golfboll i trädgården? Då kan letandet vara över.

Vad är grejen med Masterstomten?

Den lilla trädgårdstomten från Augusta har blivit en kultfavorit – och en guldgruva.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

De räknade ut Schefflers handicap

Vad skulle världsettan Scottie Scheffler ha för handicap om han inte var proffs? Golf Monthly har gått igenom hans rundor för att ta reda på det.

Donald Trump släpper nytt mobilspel

Pegga upp som den tillträdande presidenten. 

Svensk Golf

20 saker som golfvärlden aldrig kommer vara överens om

De som inte spelar golf tror att alla golfspelare är av samma skrot och korn. Så är det definitivt inte.

10 golfslag som får de flesta spelare att bubbla inombords

Här är slagen som plockas fram när golfbanan erbjuder lägen som kräver fantasi.

Svensk Golf