Hoppa till innehåll

Årets golfjulklapp signerad John Daly?

Hade det inte varit kul att ge bort en Claret Jug i julklapp? Nu kan du göra det, men var beredd att lägga en rejäl summa för den.

Felix Månsson

Julen närmar sig med stormsteg och kanske har en partner, familjemedlem eller vän hintat om att de önskar sig något golfrelaterat i julklapp.

Det enkla är då att välja en greenlagare, en festlig headcover eller till och med en ny klubba. Men nu finns det möjlighet att ge bort en del av golfhistorien, nämligen John Dalys Claret Jug från hans seger i The Open Championship på St Andrews 1995.

Enda kruxet är att det är i så fall en julklapp som kommer kosta minst 138 000 dollar, drygt 1,5 miljoner kronor.

Oavsett om trofén som går till ”Champion golfer of the year” varje år är aktuell som eventuell julklapp eller inte, så finns den nu på Golden Age Auctions. Den är en del av deras senaste premiumauktion och öppningsbudet var på 500 dollar (runt 5400 kronor) den 7 november. Hittills har priset alltså stigit explosionsartat och det går att förvänta sig ett rejält budkrig fram till den 17 november när auktionen avslutas.

En liknande klenod har nämligen varit ute på auktion tidigare. Den gången var det Gary Players pris från hans seger i The Open på Royal Lytham 1974. Den stannade på hiskeliga 481 000 dollar, motsvarande drygt 5,2 miljoner kronor.

Samarbete med Bjäre Golfklubb

Varierat spel, vidsträckta vyer och gästfrihet – hos Bjäre Golfklubb i Skåne

På natursköna Bjärehalvön i nordvästra Skåne, strax utanför Båstad, ligger Bjäre Golfklubb Hotel & Lodge med öppna vyer över det i övrigt platta, skånska landskapet för en oförglömlig spelupplevelse.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare på golfbana
19:e hålet

Gamla skolan eller Nya skolan – vem är du?

Dags att bekänna färg. Vilken kategori tillhör du?

golfspelare på golfbana i solnedgång
19:e hålet

Det här vill vi inte höra på golfbanan

Det spelar ingen roll om det är sant eller ej. De här orden vill vi inte höra förrän bollen ligger helt stilla.

Golfer executing a powerful swing with his club under the bright sun at a picturesque golf course, surrounded by lush greenery and blue skies
19:e hålet

10 märkliga saker vi gör på golfbanan

Här är tio märkliga – men väldigt vanliga – beteenden på golfbanan.

Kopia av Dalys Claret Jug såld – för över 500 000 kronor

En anonym budgivare har uppgraderat sitt silver till middagen med en kopia av John Dalys Claret Jug från The Open-segern 1995.

Jesper Johansson

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Dalys Claret Jug till salu

John Dalys pokal från sin andra majorseger i karriären är till salu.

Jesper Johansson

John Daly slängde ut en halv miljon genom bilfönstret

55 000 dollar motsvarar 515 000 kronor. Så mycket pengar kastade John Daly ut genom bilfönstret.

CM Hellsten

Därför byter Old Course Hotel ut taket

Old Course Hotel i St Andrews kommer att byta tak på den del som man ska slå över på hål 17. Det nya är gjort av gummi och betydligt billigare i drift än vanligt, traditionellt, tak.

Jesper Johansson

Saturday Night Live driver med John Daly

"En golfare som har förlorat 90 miljoner dollar de senaste 15 åren". Så introduceras John Daly i tv-programmet Saturday Night Live.

CM Hellsten