Hoppa till innehåll

”150 slag skulle vara bra. Om de ens kommer runt”

Proffsen om vad en 18-handicappare skulle få för score på Oakmont Country Club.

DP World Tour frågade en handfull proffs hur de tror att en 18-handicappare skulle klara sig på U.S. Open-banan Oakmont Country Club.
Spelarna har inför tävlingen konstaterat att ruffen är extremt svår att slå ifrån, och att utslag i fairway samt att pricka greener kommer att vara viktigare än vanligt. De spår att den som vinner kommer att hålla sig i spel hela tiden och vara het med puttern från medeldistans.

Att en 18-handicappare skulle få en rolig upplevelse på Oakmont i det skick banan är nu, tror ingen av de tillfrågade spelarna. Vissa tror inte ens att en 18-handicappare skulle ha tillräckligt med bollar för att ta sig runt.

– Jag är säker på att ingen skulle ta sig runt. Om de måste slå alla slag och går ut med tolv bollar, så tror jag inte att någon 18-handicappare skulle ha bollar kvar för att avsluta ronden, säger Laurie Canter.

Jason Day tror att 150 slag skulle vara ett bra resultat.
– 18-handicappare har normalt ingen kontroll på utslagen, som då skulle landa i ruffen, och de vet inte vilken attackvinkel som krävs på slagen därifrån. De hade bara slagit från ett ruffläge till ett annat, säger Day.

Justin Rose tror att om det inte finns forecaddies som markerar var bollarna hamnar i ruffen, så behövs åtminstone ett par dussin bollar i bagen. Men 140 slag hade varit bra, tycker han.

Regerande mästaren Bryson DeChambeau hostar upp en lägre siffra – 100.
– På första nio, säger DeChambeau.

Se klippet:

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren Ryo Hisatsune med turkos golfpiké
19:e hålet

Blundern gav pliktslag

Se klippet när Ryo Hisatsunes dag förstördes i Australien.

golfspelare i siluett
19:e hålet

7 bästa stunderna under en golfrunda

Då mår vi som bäst när vi spelar golf.

golfklubba och golfbollar på konstgräs inomhus
19:e hålet

10 oskrivna regler för inomhusgolf

Utomhussäsongen är mer eller mindre över och golfen flyttar in i värmen. Simulatorerna står redo, men även inomhus behövs visst golfvett.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.