Sveriges första majorvinnare, Liselotte Neumann som nästa år är Solheim Cup-kapten, vann SM Match 1984.
Här är alla vinnare i SM Match
SM Match är landets äldsta svenska mästerskap. Bland alla vinnare återfinns flera majorvinnare. Här är hela segerlistan.
Allt startade på Göteborgs GK i början av förra seklet. 1904 arrangerades första upplagan av herrarnas SM Match och före 1910 krävdes inte något svenskt medborgarskap. 1911 gjorde damerna entré i mästerskapet.
Sedan 1984 (med undantag för 1985) är turneringen öppen för såväl amatörer som proffs och även för utländska medborgare. Om en sådan segrar tilldelas bäste svensk Riksidrottsförbundets mästartecken.
SM-MATCH HERRAR:
År |
Bana |
Segrare |
1904 |
Hovås (Göteborgs GK) |
Teodor Åkermark, Göteborg |
1905 |
Hovås |
A Armstrong, Göteborg |
1906 |
Hovås |
Tor Törnsten, Göteborg |
1907 |
Hovås |
Tor Törnsten, Göteborg |
1908 |
Hovås |
J Harvey, Göteborg |
1909 |
Hovås |
Tor Törnsten, Göteborg |
1910 |
Hovås |
Tor Törnsten, Göteborg |
1911 |
Hovås |
Tor Törnsten, Göteborg |
1912 |
Hovås |
Erik Runfelt, Göteborg |
1913 |
Falsterbo |
Erik Runfelt, Göteborg |
1914 |
Råsunda (Stockholms GK) |
Knut Lignell, Falsterbo |
1915 |
Falsterbo |
Carl Rydbeck, Falsterbo |
1916 |
Råsunda |
Hans Beck-Friis, Falsterbo |
1917 |
Falsterbo |
Erik Runfelt, Göteborg |
1918 |
Hovås |
Erik Runfelt, Göteborg |
1919 |
Råsunda |
Hans Beck-Friis, Falsterbo |
1920 |
Falsterbo |
Carl Rydbeck, Falsterbo |
1921 |
Hovås |
Erik Runfelt, Göteborg |
1922 |
Råsunda |
Carl Rydbeck, Falsterbo |
1923 |
Råsunda |
Gunnar Edstrand, Falsterbo |
1924 |
Råsunda |
Gunnar Edstrand, Falsterbo |
1925-1931 |
Inställt |
|
1932 |
Djursholm |
Sune Malmström, Stockholm |
1933 |
Falsterbo |
Stig Boström, Falsterbo |
1934 |
Hovås |
Erik Runfelt, Göteborg |
1935 |
Båstad |
Hugo Runfelt, Båstad |
1936 |
Kevinge (Stockholms GK) |
Sune Malmström, Stockholm |
1937 |
Falsterbo |
Hugo Runfelt, Båstad |
1938 |
Båstad |
Sune Malmström, Stockholm |
1939 |
Tylösand (Halmstad GK) |
Knut Sörvik, Göteborg |
1940 |
Inställt |
|
1941 |
Lidingö |
Bo Herion, Lidingö |
1942 |
Tylösand |
Erik Röhss, Göteborg |
1943 |
Kevinge |
Edvard Brändström, Stockholm |
1944 |
Hovås |
Finn Sörvik, Göteborg |
1945 |
Tylösand |
Finn Sörvik, Göteborg |
1946 |
Båstad |
Finn Sörvik, Göteborg |
1947 |
Lidingö |
Elis Werkell, Stockholm |
1948 |
Hovås |
Finn Sörvik, Göteborg |
1949 |
Lidingö |
Elis Werkell, Stockholm |
1950 |
Båstad |
Elis Werkell, Stockholm |
1951 |
Kevinge |
Bengt Carlsson, Djursholm |
1952 |
Djursholm |
Elis Werkell, Stockholm |
1953 |
Hovås |
Elis Werkell, Stockholm |
1954 |
Tylösand |
Gunnar Carlander, Halmstad |
1955 |
Båstad |
Elis Werkell, Stockholm |
1956 |
Kevinge |
G A Bielke, Stockholm |
1957 |
Falsterbo |
Göran Lindeblad, Karlskrona |
1958 |
Lidingö |
Lennart Leinborn, Lidingö |
1959 |
Rya |
Bengt Möller, Göteborg |
1960 |
Tylösand |
Rune Karlfeldt, Stockholm |
1961 |
Lund |
Lennart Leinborn, Lidingö |
1962 |
Linköping |
P O Johansson, Halmstad |
1963 |
Båstad |
Göran Göransson, Lund |
1964 |
Rya |
Lennart Leinborn, Lidingö |
1965 |
Jönköping |
Johan Jöhncke, Linköping |
1966 |
Örebro |
Thure Holmström, Lidingö |
1967 |
Lund |
Johan Jöhncke, Linköping |
1968 |
Borås |
Jan Rosell, Tranås |
1969 |
Linköping |
Jan Rosell, Tranås |
1970 |
Lidingö |
Hans Hedjerson, Wermdö |
1971 |
Örebro |
Hans Hedjerson, Wermdö |
1972 |
Ljunghusen |
Claes Jöhncke, Stockholm |
1973 |
Tylösand |
Magnus Lindberg, Gävle |
1974 |
Kalmar |
Jan Rube, Mölle |
1975 |
Djursholm |
Göran Lundqvist, Växjö |
1976 |
Bokskogen |
Bo Häggström, Wermdö |
1977 |
Örebro |
Mikael Sorling, Västerås |
1978 |
Borås |
Mikael Sorling, Västerås |
1979 |
Kevinge |
Björn Svedin, Wermdö |
1980 |
Landskrona |
Göran Knutsson, Rya |
1981 |
Forsbacka |
Göran Knutsson, Rya |
1982 |
Falkenberg |
Björn Svedin, Wermdö |
1983 |
Värnamo |
K-G Drotz, Flommen |
1984 |
Ågesta |
Mats Lanner, Albatross |
1985 |
Örebro |
Yngve Nilsson, Katrineholm |
1986 |
Eksjö |
Magnus Granqvist, Lidköping |
1987 |
Linköping |
C-M Strömberg, Båstad |
1988 |
Jönköping |
Mikael Krantz, Vasatorp |
1989 |
Stora Lundby |
Magnus Granqvist, Lidköping |
1990 |
Upsala |
Eoghan O’Connell, Irland |
|
|
SM: Per-Ulrik Johansson, Upsala |
1991 |
Viksjö |
Mathias Grönberg, Örebro |
1992 |
Kungälv-Kode |
José Cantero, Argentina |
|
|
SM: Kenny Cross, Lindö |
1993 |
Bro-Bålsta |
Per Haugsrud, Norge |
|
|
SM: Joakim Nilsson, Örebro |
1994 |
Upsala |
Per Nyman, Kristianstad |
1995 |
Skellefteå |
Peter Thörn, A6 |
1996 |
Hook |
Adam Mednick, Gävle |
1997 |
Varberg, västra |
Greg Garbero, USA |
|
|
SM: Raimo Sjöberg, Ingarö |
1998 |
Varberg, västra |
Kevin Carrisimi, USA |
|
|
SM: Mattias Eliasson, Mark |
1999 |
Kristianstad |
Kalle Brink, Vasatorp |
2000 |
Tomelilla |
Björn Pettersson, Täby |
2001 |
Tomelilla |
Fredrik Widmark, Bokskogen |
2002 |
Stockholm |
Fredrik Orest, Motala |
2003 |
Lidingö |
Andreaz Lindberg, Ryfors |
2004 |
Stockholm |
Magnus A Carlsson, Västerås |
2005 |
Stockholm |
Mattias Nilsson, Abbekås |
2006 |
Gustavsvik |
Andreas Ljunggren, Wermdö |
2007 |
Mosjö |
Andreas Andersson, Mjölby |
2008 |
Örebro |
Åke Nilsson, Kristianstad |
2009 |
Örebro |
Tony Edlund, Viksjö |
2010 |
Österåker |
Christian Aronsen, Danmark |
|
|
SM: Tony Edlund, Viksjö |
2011 |
Österåker |
Niklas Bruzelius, AIK Golf |
SM MATCH DAMER:
1911 |
Hovås |
Viveka Rosencrantz, Göteborg |
1912-1913 |
Inställt |
|
1914 |
Råsunda |
Viveka Rosencrantz, Göteborg |
1915-1917 |
Inställt |
|
1918 |
Hovås |
Rosa Runfelt, Göteborg |
1919-1921 |
Inställt |
|
1922 |
Råsunda |
Karin Bauer, Falsterbo |
1923 |
Inställt |
|
1924 |
Råsunda |
Els-Brita Hammer, Stockholm |
1925-1931 |
Inställt |
|
1932 |
Djursholm |
Karin Bauer, Falsterbo |
1933 |
Falsterbo |
Karin Bauer, Falsterbo |
1934 |
Hovås |
Ann-Kerstin Swenson, Göteborg |
1935 |
Båstad |
Karin Bauer, Falsterbo |
1936 |
Kevinge |
Ellis Janzon, Stockholm |
1937 |
Falsterbo |
Karin Bauer, Falsterbo |
1938 |
Båstad |
Ann-Kersti Swenson, Göteborg |
1939 |
Tylösand |
Nancy Runfelt, Båstad |
1940 |
Inställt |
|
1941 |
Lidingö |
Maud Röhss, Saltsjöbaden |
1942 |
Tylösand |
Maud Röhss, Saltsjöbaden |
1943 |
Kevinge |
Ann-Marie Brynolf, Falsterbo |
1944 |
Hovås |
Maud Röhss, Saltsjöbaden |
1945 |
Tylösand |
Ann-Kersti Svensson, Halmstad |
1946 |
Båstad |
Nancy Runfelt, Båstad |
1947 |
Lidingö |
Cisela Lundberg, Djursholm |
1948 |
Hovås |
Nancy Runfelt, Båstad |
1949 |
Lidingö |
Britt Mattsson, Stockholm |
1950 |
Båstad |
Britt Mattsson, Stockholm |
1951 |
Kevinge |
Britt Mattsson, Stockholm |
1952 |
Djursholm |
Britt Mattsson, Stockholm |
1953 |
Hovås |
Britt Mattsson, Stockholm |
1954 |
Tylösand |
Gertrud Ahlberg, Halmstad |
1955 |
Båstad |
Ann-Katrin Svensson, Halmstad |
1956 |
Kevinge |
Britt Mattsson,. Stockholm |
1957 |
Falsterbo |
Britt Mattsson, Stockholm |
1958 |
Lidingö |
Marianne Bergengren, Rya |
1959 |
Rya |
Marianne Bergengren, Rya |
1960 |
Tylösand |
Britt Mattsson, Stockholm |
1961 |
Lund |
Ann-Katrin Svensson, Halmstad |
1962 |
Linköping |
Ann-Marie Brynolf, Falsterbo |
1963 |
Båstad |
Liv Wollin, Lidingö |
1964 |
Rya |
Liv Wollin, Lidingö |
1965 |
Jönköping |
Cecilia Perslow, Örebro |
1966 |
Örebro |
Liv Wollin, Lidingö |
1967 |
Lund |
Liv Wollin, Lidingö |
1968 |
Borås |
Liv Wollin, Lidingö |
1969 |
Linköping |
Liv Wollin, Lidingö |
1970 |
Lidingö |
Birgit Forssman, Strängnäs |
1971 |
Örebro |
Louise Wingård, Karlskrona |
1972 |
Ljunghusen |
Liv Wollin, Falsterbo |
1973 |
Tylösand |
Liv Wollin, Falsterbo |
1974 |
Kalmar |
Monica Andersson, Mölle |
1975 |
Djursholm |
Eva Cedervall, Kalmar |
1976 |
Bokskogen |
Liv Wollin, Karlskrona |
1977 |
Örebro |
Kärstin Ehrnlund, Gullbringa |
1978 |
Borås |
Kärstin Ehrnlund, Gullbringa |
1979 |
Kevinge |
Hillewi Hagström, Upsala |
1980 |
Landskrona |
Liv Wollin, Falsterbo |
1981 |
Forsbacka |
Marie Wennersten, Lyckorna |
1982 |
Falkenberg |
Marie Wennersten, Lyckorna |
1983 |
Värnamo |
Gisela Linnér, Linköping |
1984 |
Kalmar |
Liselotte Neumann, Finspång |
1985 |
Örebro |
Helen Alfredsson, Gullbringa |
1987 |
Linköping |
Helen Alfredsson, Gullbringa |
1988 |
Jönköping |
Helen Alfredsson, Gullbringa |
1989 |
Sigtunabygden |
Pia Nilsson, Haninge |
1990 |
Bro-Bålsta |
Jeniffer Allmark, Österlen |
1991 |
Hook |
Linda Ericsson, Karlstad |
1992 |
Karlstad |
Carin Hjalmarsson, Gullbringa |
1993 |
Landeryd |
Maria Hjorth, Falun-Borlänge |
1994 |
Upsala |
Maria Hjorth, Falun-Borlänge |
1995 |
Skellefteå |
Mia Löjdahl, Kristianstad |
1996 |
Hook |
Anna Berg, Kristianstad |
1997 |
Varberg, västra |
Catrin Nilsmark, Öijared |
1998 |
Varberg, västra |
Helene Koch, Lyckorna |
1999 |
Degerberga |
Filippa Helmersson, Falsterbo |
2000 |
Ärila |
Isabelle Rosberg, Norrköping |
2001 |
Tomelilla |
Cecilia Sjöblom, Rya |
2002 |
Stockholm |
Rikka Hakkarainen, Finland |
|
|
SM: Karolina Andersson, Falkenberg |
2003 |
Lidingö |
Linda Wessberg, Delsjö |
2004 |
Stockholm |
Maria Bodén, Timrå |
2005 |
Stockholm |
Louise Stahle, Barsebäck |
2006 |
Gustavsvik |
Caroline Hedwall, Barsebäck |
2007 |
Mosjö |
Julie Tvede, Danmark |
|
|
SM: Caroline Hedwall, Barsebäck |
2008 |
Örebro |
Anna Nordqvist, Torshälla |
2009 |
Örebro |
Louise Larsson, Karlstad |
2010 |
Österåker |
Lotta Wahlin, Landeryd |
2011 |
Österåker |
Cissi Wahlberg, Gustavsvik |
Text: Redaktionen • 2012-08-16
Följa • Nyheter