Här är alla vinnare i SM Match
Sveriges första majorvinnare, Liselotte Neumann som nästa år är Solheim Cup-kapten, vann SM Match 1984.

Här är alla vinnare i SM Match

SM Match är landets äldsta svenska mästerskap. Bland alla vinnare återfinns flera majorvinnare. Här är hela segerlistan.

Allt startade på Göteborgs GK i början av förra seklet. 1904 arrangerades första upplagan av herrarnas SM Match och före 1910 krävdes inte något svenskt medborgarskap. 1911 gjorde damerna entré i mästerskapet.
Sedan 1984 (med undantag för 1985) är turneringen öppen för såväl amatörer som proffs och även för utländska medborgare. Om en sådan segrar tilldelas bäste svensk Riksidrottsförbundets mästartecken.

SM-MATCH HERRAR:  

År              

Bana                                       

Segrare                                                 

1904

Hovås (Göteborgs GK)                                

Teodor Åkermark, Göteborg

1905

Hovås

A Armstrong, Göteborg

1906

Hovås

Tor Törnsten, Göteborg

1907

Hovås

Tor Törnsten, Göteborg

1908

Hovås

J Harvey, Göteborg

1909

Hovås

Tor Törnsten, Göteborg

1910

Hovås

Tor Törnsten, Göteborg

1911

Hovås

Tor Törnsten, Göteborg

1912

Hovås

Erik Runfelt, Göteborg

1913

Falsterbo

Erik Runfelt, Göteborg

1914

Råsunda (Stockholms GK)

Knut Lignell, Falsterbo

1915

Falsterbo

Carl Rydbeck, Falsterbo

1916

Råsunda

Hans Beck-Friis, Falsterbo

1917

Falsterbo

Erik Runfelt, Göteborg

1918

Hovås

Erik Runfelt, Göteborg

1919

Råsunda

Hans Beck-Friis, Falsterbo

1920

Falsterbo

Carl Rydbeck, Falsterbo

1921

Hovås

Erik Runfelt, Göteborg

1922

Råsunda

Carl Rydbeck, Falsterbo

1923

Råsunda

Gunnar Edstrand, Falsterbo

1924

Råsunda

Gunnar Edstrand, Falsterbo

1925-1931

Inställt

 

1932

Djursholm

Sune Malmström, Stockholm

1933

Falsterbo

Stig Boström, Falsterbo

1934

Hovås

Erik Runfelt, Göteborg

1935

Båstad

Hugo Runfelt, Båstad

1936

Kevinge (Stockholms GK)

Sune Malmström, Stockholm

1937

Falsterbo

Hugo Runfelt, Båstad

1938

Båstad

Sune Malmström, Stockholm

1939

Tylösand (Halmstad GK)

Knut Sörvik, Göteborg

1940

Inställt

1941

Lidingö

Bo Herion, Lidingö

1942

Tylösand

Erik Röhss, Göteborg

1943

Kevinge

Edvard Brändström, Stockholm

1944

Hovås

Finn Sörvik, Göteborg

1945

Tylösand

Finn Sörvik, Göteborg

1946

Båstad

Finn Sörvik, Göteborg

1947

Lidingö

Elis Werkell, Stockholm

1948

Hovås

Finn Sörvik, Göteborg

1949

Lidingö

Elis Werkell, Stockholm

1950

Båstad

Elis Werkell, Stockholm

1951

Kevinge

Bengt Carlsson, Djursholm

1952

Djursholm

Elis Werkell, Stockholm

1953

Hovås

Elis Werkell, Stockholm

1954

Tylösand

Gunnar Carlander, Halmstad

1955

Båstad

Elis Werkell, Stockholm

1956

Kevinge

G A Bielke, Stockholm

1957

Falsterbo

Göran Lindeblad, Karlskrona

1958

Lidingö

Lennart Leinborn, Lidingö

1959

Rya

Bengt Möller, Göteborg

1960

Tylösand

Rune Karlfeldt, Stockholm

1961

Lund

Lennart Leinborn, Lidingö

1962

Linköping

P O Johansson, Halmstad

1963

Båstad

Göran Göransson, Lund

1964

Rya

Lennart Leinborn, Lidingö

1965

Jönköping

Johan Jöhncke, Linköping

1966

Örebro

Thure Holmström, Lidingö

1967

Lund

Johan Jöhncke, Linköping

1968

Borås

Jan Rosell, Tranås

1969

Linköping

Jan Rosell, Tranås

1970

Lidingö

Hans Hedjerson, Wermdö

1971

Örebro

Hans Hedjerson, Wermdö

1972

Ljunghusen

Claes Jöhncke, Stockholm

1973

Tylösand

Magnus Lindberg, Gävle

1974

Kalmar

Jan Rube, Mölle

1975

Djursholm

Göran Lundqvist, Växjö

1976

Bokskogen

Bo Häggström, Wermdö

1977

Örebro

Mikael Sorling, Västerås

1978

Borås

Mikael Sorling, Västerås

1979

Kevinge

Björn Svedin, Wermdö

1980

Landskrona

Göran Knutsson, Rya

1981

Forsbacka

Göran Knutsson, Rya

1982

Falkenberg

Björn Svedin, Wermdö

1983

Värnamo

K-G Drotz, Flommen

1984

Ågesta

Mats Lanner, Albatross

1985

Örebro

Yngve Nilsson, Katrineholm

1986

Eksjö

Magnus Granqvist, Lidköping

1987

Linköping

C-M Strömberg, Båstad

1988

Jönköping

Mikael Krantz, Vasatorp

1989

Stora Lundby

Magnus Granqvist, Lidköping

1990

Upsala

Eoghan O'Connell, Irland

 

 

SM: Per-Ulrik Johansson, Upsala

1991

Viksjö

Mathias Grönberg, Örebro

1992

Kungälv-Kode

José Cantero, Argentina

 

 

SM: Kenny Cross, Lindö

1993

Bro-Bålsta

Per Haugsrud, Norge

 

 

SM: Joakim Nilsson, Örebro

1994

Upsala

Per Nyman, Kristianstad

1995

Skellefteå

Peter Thörn, A6

1996

Hook

Adam Mednick, Gävle

1997

Varberg, västra

Greg Garbero, USA

 

 

SM: Raimo Sjöberg, Ingarö

1998

Varberg, västra

Kevin Carrisimi, USA

 

 

SM: Mattias Eliasson, Mark

1999

Kristianstad

Kalle Brink, Vasatorp

2000

Tomelilla

Björn Pettersson, Täby

2001

Tomelilla

Fredrik Widmark, Bokskogen

2002

Stockholm

Fredrik Orest, Motala

2003

Lidingö

Andreaz Lindberg, Ryfors

2004

Stockholm

Magnus A Carlsson, Västerås

2005

Stockholm

Mattias Nilsson, Abbekås

2006

Gustavsvik

Andreas Ljunggren, Wermdö

2007

Mosjö 

Andreas Andersson, Mjölby

2008 

Örebro

Åke Nilsson, Kristianstad

2009

Örebro

Tony Edlund, Viksjö

2010

Österåker

Christian Aronsen, Danmark

 

 

SM: Tony Edlund, Viksjö

2011

Österåker

Niklas Bruzelius, AIK Golf

 

SM MATCH DAMER:

1911             

Hovås                

Viveka Rosencrantz, Göteborg

1912-1913 

Inställt

1914

Råsunda

Viveka Rosencrantz, Göteborg

1915-1917

Inställt

1918

Hovås

Rosa Runfelt, Göteborg

1919-1921

Inställt

1922

Råsunda

Karin Bauer, Falsterbo

1923

Inställt

1924

Råsunda

Els-Brita Hammer, Stockholm

1925-1931

Inställt

1932

Djursholm

Karin Bauer, Falsterbo

1933

Falsterbo

Karin Bauer, Falsterbo

1934

Hovås

Ann-Kerstin Swenson, Göteborg

1935

Båstad

Karin Bauer, Falsterbo

1936

Kevinge

Ellis Janzon, Stockholm

1937

Falsterbo

Karin Bauer, Falsterbo

1938

Båstad

Ann-Kersti Swenson, Göteborg

1939

Tylösand

Nancy Runfelt, Båstad

1940

Inställt

1941

Lidingö

Maud Röhss, Saltsjöbaden

1942

Tylösand

Maud Röhss, Saltsjöbaden

1943

Kevinge

Ann-Marie Brynolf, Falsterbo

1944

Hovås

Maud Röhss, Saltsjöbaden

1945

Tylösand

Ann-Kersti Svensson, Halmstad

1946

Båstad

Nancy Runfelt, Båstad

1947

Lidingö

Cisela Lundberg, Djursholm

1948

Hovås

Nancy Runfelt, Båstad

1949

Lidingö

Britt Mattsson, Stockholm

1950

Båstad

Britt Mattsson, Stockholm

1951

Kevinge

Britt Mattsson, Stockholm

1952

Djursholm

Britt Mattsson, Stockholm

1953

Hovås

Britt Mattsson, Stockholm

1954

Tylösand

Gertrud Ahlberg, Halmstad

1955

Båstad

Ann-Katrin Svensson, Halmstad

1956

Kevinge

Britt Mattsson,. Stockholm

1957

Falsterbo

Britt Mattsson, Stockholm

1958

Lidingö

Marianne Bergengren, Rya

1959

Rya

Marianne Bergengren, Rya

1960

Tylösand

Britt Mattsson, Stockholm

1961

Lund

Ann-Katrin Svensson, Halmstad

1962

Linköping

Ann-Marie Brynolf, Falsterbo

1963

Båstad

Liv Wollin, Lidingö

1964

Rya

Liv Wollin, Lidingö

1965

Jönköping

Cecilia Perslow, Örebro

1966

Örebro

Liv Wollin, Lidingö

1967

Lund

Liv Wollin, Lidingö

1968

Borås

Liv Wollin, Lidingö

1969

Linköping

Liv Wollin, Lidingö

1970

Lidingö

Birgit Forssman, Strängnäs

1971

Örebro

Louise Wingård, Karlskrona

1972

Ljunghusen

Liv Wollin, Falsterbo

1973

Tylösand

Liv Wollin, Falsterbo

1974

Kalmar

Monica Andersson, Mölle

1975

Djursholm

Eva Cedervall, Kalmar

1976

Bokskogen

Liv Wollin, Karlskrona

1977

Örebro

Kärstin Ehrnlund, Gullbringa

1978

Borås

Kärstin Ehrnlund, Gullbringa

1979

Kevinge

Hillewi Hagström, Upsala

1980

Landskrona

Liv Wollin, Falsterbo

1981

Forsbacka

Marie Wennersten, Lyckorna

1982

Falkenberg

Marie Wennersten, Lyckorna

1983

Värnamo

Gisela Linnér, Linköping

1984

Kalmar

Liselotte Neumann, Finspång

1985

Örebro

Helen Alfredsson, Gullbringa

1987

Linköping

Helen Alfredsson, Gullbringa

1988

Jönköping

Helen Alfredsson, Gullbringa

1989

Sigtunabygden

Pia Nilsson, Haninge

1990

Bro-Bålsta

Jeniffer Allmark, Österlen

1991

Hook

Linda Ericsson, Karlstad

1992

Karlstad

Carin Hjalmarsson, Gullbringa

1993

Landeryd

Maria Hjorth, Falun-Borlänge

1994

Upsala

Maria Hjorth, Falun-Borlänge

1995

Skellefteå

Mia Löjdahl, Kristianstad

1996

Hook

Anna Berg, Kristianstad

1997

Varberg, västra

Catrin Nilsmark, Öijared

1998

Varberg, västra

Helene Koch, Lyckorna

1999

Degerberga

Filippa Helmersson, Falsterbo

2000

Ärila

Isabelle Rosberg, Norrköping

2001

Tomelilla

Cecilia Sjöblom, Rya

2002

Stockholm

Rikka Hakkarainen, Finland

 

 

SM: Karolina Andersson, Falkenberg

2003

Lidingö

Linda Wessberg, Delsjö

2004

Stockholm

Maria Bodén, Timrå

2005

Stockholm

Louise Stahle, Barsebäck

2006

Gustavsvik

Caroline Hedwall, Barsebäck 

2007

Mosjö 

Julie Tvede, Danmark 

 

 

SM: Caroline Hedwall, Barsebäck

2008

Örebro

Anna Nordqvist, Torshälla

2009

Örebro

Louise Larsson, Karlstad

2010

Österåker

Lotta Wahlin, Landeryd

2011

Österåker

Cissi Wahlberg, Gustavsvik

  • Få svenskgolf.se's nyhetsbrev

    Skriv upp dig på vårt nyhetsbrev för senaste informationen!