
Från härliga parkbanan Golf de Saint Cloud kan man se ända in till Eiffeltornet en klar, vacker dag // Foto: Göran Söderqvist
Maja Stark coachar flicklandslaget igen
LPGA-stjärnan stöttar upp för flickorna under Franska Öppna.
Flicklandslaget är i Frankrike för att spela amatörtävlingen Franska Öppna där man spelar om Esmond Trophy. Man har dessutom fått förstärkning i form av damlandslagets Meja Örtengren och som om inte det vore nog har coachen David Olsson fått med sig Maja Stark som assisterande coach. Det är inte första gången som Stark hoppar in som medhjälpare till landslagsverksamheten.

Tävlingen inleds under skärtorsdagen och spelas som de flesta stora amatörtävlingar först med 36 håls slagspel där de 32 bästa spelarna går vidare till matchspel och direktutslagning. Franska Öppna spelas på Golf de Saint Cloud strax väster om Paris.
Här följer de svenska flicklandslagets starttider första ronden:
8:55 Matilda Björkman, Kumla
9:50 Meja Örtengren, Landeryd
10:01 Nora Sundberg, Stockholm
10:12 Josefin Widal, Ringenäs
11:18 Moa Stridh, Lidköping
11:51 Ida Lindqvist, Timrå
12:02 Havanna Torstensson, Halmstad
12:57 Linnea Gyllner, Gävle
13:30 Alexandra Berglund, Kungsbacka
Samtidigt spelar pojklandslaget sin version av Franska Öppna om Carlhian Trophy på Golf de Saint Germain, inte långt från damernas bana.
Deltagare, pojklandslaget:
William Wistrand, Neo Berg, August Petersson, Filip Fahlberg-Johnsson, Jonathan Ericsson, Erik Sabelström-Holmberg, Daniel Tolf, Simon Hovdal och Nils Svanberg.
Resultat Franska Öppna, flick
Resultat Franska Öppna, pojk
Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:
Text: Martin Strömberg • 2023-04-06
Tournytt • Amatörgolf • David Olsson • Franska Öppna • Maja Stark • Meja Örtengren • Tournytt