Tiger Woods i sin sedvanliga rödsvarta söndagsklädsel. Här har han just vunnit Masters 2019. Foto: Getty Images

Tournytt

McIlroy i rött och svart för att hylla Tiger

Rory McIlroy och Patrick Reed vill hylla Tiger Woods.

Text: • 2021-02-28

Som en hälsning och hyllning till skadade Tiger Woods planerar några av spelarna i WGC-tävlingen på The Concession att spela i röd tröja och svarta byxor på söndagen, precis som Tiger Woods alltid gör den sista dagen av en tävling.

Rory McIlroy och Patrick Reed har sagt att de kommer att göra det. Kanske blir det fler, skriver Golf channel.

McIlroy är en av Tiger Woods närmaste vänner på touren. För Patrick Reeds del är det egentligen inga konstigheter, han spelar i rött och svart varje söndag som en hyllning till sin idol.

McIlroy och Reed (båda –11) är båda fyra slag efter ledande Collin Morikawa och går ut i samma boll, 19.30 svensk tid, tjugo minuter före ledarbollen.

LÄS OCKSÅ: Tiger Woods vid gott mod


Text: • 2021-02-28
Tournytt